ASGARİ ÜCRET EN AZ 5-6 BİN TL OLMALI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
01 Aralık 2021 - Çarşamba 14:54 Bu haber 994 kez okundu
 
ASGARİ ÜCRET EN AZ 5-6 BİN TL OLMALI
Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi Ömer Okumuş, şu anki ekonomik koşullarda asgari ücretin net 5-6 bin lira olması gerektiğini ifade ederek, çalışanların enflasyon ve zamların altında ezilmemesi gerektiğini söyledi.
Ekonomi Haberi
ASGARİ ÜCRET EN AZ  5-6 BİN TL OLMALI

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını bugün yapacak. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç, bugün resmi olarak başlayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil edecek. Taraflar, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl hükümet, işçi ve işveren temsilcileri yeni asgari ücretin aralık ayının sonu beklenmeden hızlı şekilde müzakere edilmesi konusunda mutabık. Bu durum, yeni asgari ücretin aralık ayı ortasında belirleneceği görüşünü güçlendiriyor. İşçi ve işveren tarafının mutabık olduğu diğer bir konu da vergi indirimi. Her iki taraf, başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasını talep ediyor. Görüşmeler öncesi TİSK, mevcut istihdamın korunması ve yeni istihdam sağlanması için asgari ücret işveren desteğinin bu yıl da devam etmesinde ısrarlı. Türk-İş ise yeni asgari ücrete dair talebini kamuoyuyla henüz paylaşmamakla birlikte "insan onuruna yakışır" düzeyde bir asgari ücret istiyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi Ömer Okumuş, ''Ülkemizin çoğunluğu asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücret tespitinde bu gerçek mutlaka dikkate alınmalıdır. Asgari ücret sadece işçinin kendisinin değil ailesinin de geçim şartları dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Asgari ücret TÜİK'in açıkladığı enflasyona göre değil geçim şartlarına ve her gün gelen zamlara göre yani gerçek rakamlara göre açıklanmalıdır. Dar gelirlilerin gıda enflasyonu ile kişi başına ekonomik büyüme asgari ücret artışında esas alınmalıdır. Asgari ücret şu koşullarda en az net 5-6 bin lira olmalıdır. Ayrıca asgari ücretten kesinlikle vergi de alınmamalıdır. Döviz kuru giderek yükseliyor ve her şeye zam gelmeye devam ediyor. Şu an 5 bin liranın altında açıklanacak bir asgari ücret çalışanlara ihanet etmek olur'' dedi. 
 
ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?
Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: ASGARİ, ÜCRET, EN, AZ, , 5-6, BİN, TL, OLMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı