YUNANİSTAN'DAN ORDU'YA UZANAN BİR HİKAYE
Haber
05 Ağustos 2021 - Perşembe 11:52 Bu haber 779 kez okundu
 
YUNANİSTAN'DAN ORDU'YA UZANAN BİR HİKAYE
Ordu'da yaşayan Salih Sağlam isimli vatandaş, mübadele döneminde ailesini Yunanistan'dan Ordu'ya getiren 'Gülcemal' isimli geminin maketini yaparak, kendi imkanlarıyla kurduğu müzede sergiliyor.
Gündem Haberi
YUNANİSTAN'DAN ORDU'YA UZANAN BİR HİKAYE

Pomaklar; Balkanlar'da Rodop Dağları, Kuzey Bulgaristan ile Aşağı Trakya ve Makedonya bölgelerinde yaşayan Müslüman Slav bir halktır. Ayrıca Müslümanlığı seçen Bulgarlara da verilen bir isimdir. Ordu'da doğup büyüyen 80 yaşındaki Salih Sağlam, ''Mübadele döneminde babamlar Yunanistan'dan Türkiye'ye gelmişler. Ben Ordu'da doğup büyüdüm ama bizimkiler gemiyle gelirken çok sıkıntılar yaşamışlar, hatta gemi Yason Burnu civarında karaya bile oturmuş. Ama ne olursa olsun Gülcemal isimli gemi insanları sağ salim Ordu'ya ulaştırmış. Ben de ahde vefa olması için bu geminin aslına uygun bir maketini yaptım'' dedi. 
 
''Her şeyiyle bir müze özelliği taşıyor''
Gençlik yıllarında marangozluk yapan Sağlam, bir zamanlar ekmeğini kazandığı Altınordu ilçesi Taşbaşı mahallesindeki mobilya atölyesini restore ederek müzeye çevirdi. Sağlam, ilkokulu bitirdikten sonra mobilya ustasının yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Yaklaşık 5 yıl çalıştıktan sonra askere giden ve vatani görevini tamamladıktan sonra kendi atölyesini kuran Sağlam, 30 yıl boyunca mobilya ustası olarak hizmet verdi. Emekli olduktan sonra, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine maket yapımına başlayan Sağlam, şimdiye kadar yaptığı maket gemilerin yanı sıra, biriktirdiği antika eşyaları da oluşturduğu müzesinde saklıyor. Yıllarca ekmek parası kazandığı atölyesini yaklaşık 10  yıl önce müzeye çeviren Sağlam, kendisine ait küçük bir atölyede Ertuğrul Fıkrateyni ve Titanic gemilerinin de maketini yapmayı hedefliyor. 
 
''Hobi olarak başladım''
Sağlam, hobi olarak başladığı maket yapımını giderek ilerlettiğini ve güzel maketlere imza attığını belirterek, şu ifadelere yer verdi; "Bütün zamanımı bunlarla geçiriyorum. Emekli olduktan sonra bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladım maket yapmaya. Bu zamana kadar, 17 kalyon tekne, 3 yat tipi, 6 tane gemi ve bir tane de saltanat kayığı maketim var. Bu şekilde devam edip gidiyorum" dedi. 
 
''Hiçbirini satmayı düşünmüyorum''
Üzerindeki çalışmalara bağlı olarak, maket yapımının süresinin değiştiğini aktaran Sağlam, "Bunları satmayı kesinlikle düşünmüyorum, müzemde tutmayı tercih ediyorum. Kahvehanelere gidenlere tavsiyem, oralarda zaman geçireceklerine kendilerine bu şekilde hobi bulsunlar. Ben de onlara yardımcı olurum" dedi.
 
''Titanic'in maketini yapmak istiyorum''
Marangoz ustası Sağlam, malzemeleri bir araya getirdiği takdirde, 1863 yılında denize indirilen ve Sultan II. Abdülhamid'in iyi niyet göstergesi olarak 1889 Temmuz ayında Japonya'ya gönderdiği, geri dönüş yolunda da tayfun nedeniyle kayalara batarak çarpan Ertuğrul Fırkateyni gemisinin de maketini yapmayı hedefliyor. Sağlam, ayrıca 1912 yılında buzdağına çarparak batan ve yaklaşık bin 500 kişinin hayatını kaybettiği ve filmlere konu olan Titanic gemisinin de maketini yapmayı hedefliyor.
 
''Gülcemal gemisinin tarihçesi''
Gülcemal, ilk ismi ile Germanic, 1874 yılında Belfast kentinde Harland and Wolff firması tarafından inşa edilen ve 1911 yılında Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi tarafından satın alınan uzun yol buharlı yolcu gemisi. Amerika'ya giden Türk bayraklı ilk gemi olarak Türk Sivil Denizcilik tarihine geçmiştir. 1950 yılında söküldüğünde 75 yıllık hizmet ömrüyle o tarihte dünyanın en uzun süre çalışan ikinci gemisi olarak da kayıtlara ayrıca geçmiştir.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: YUNANİSTAN'DAN, ORDU'YA, UZANAN, BİR, HİKAYE,
Yorumlar
Haber Yazılımı