Yanlış maske kullanımı göz kuruluğuna davetiye çıkarıyor

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
17 Kasım 2021 - Çarşamba 09:22 Bu haber 1442 kez okundu
 
Yanlış maske kullanımı göz kuruluğuna davetiye çıkarıyor
Dr. Kaptı; “Kuru göz problemleri, genellikle kapalı ortamda ve bilgisayar başında çalışmanın, kontakt lensler veya maske gibi tetikleyicilerin neden olduğu akut bir inflamatuar hastalıktır. Maskeye bağlı olarak gelişen göz kuruluğunda, solunan hava yukarı doğru ve gözlerin yüzeyi boyunca akıtıldığında meydana gelir. Genellikle kullanıcının maskesi düzgün takılmadığında oluşur” dedi
Sağlık Haberi
Yanlış maske kullanımı göz kuruluğuna davetiye çıkarıyor

Göz Hastalıkları Anabilim Dalında görevli Dr. Öğr. Üyesi Hasan Burhanettin Kaptı, Ordu'da kuru göz ve katarakt rahatsızlığına sık rastlanıldığını belirtti. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında görevli Dr. Öğr. Üyesi Hasan Burhanettin Kaptı; ''Çocuklarda en sık miyop rahatsızlığı görülüyor diyebiliriz. Yetişkinlerde ise kuru göz rahatsızlığı çok fazla görülüyor. Özellikle kış aylarında soğuk hava, yaz aylarında ise polenlerin etkisiyle göz kuruluğu ve alerjik rahatsızlılara sık rastlanıyor. Bunlara ek olarak yanlış maske kullanımı da kuru gözlere davetiye çıkarıyor. Cerrahiye giden en sık göz rahatsızlığı ise katarakt'' dedi. Cep telefonu ve tabletlerin bilinçsiz kullanımı sebebiyle son yıllarda refraksiyon bozuklukları dediğimiz özellikle miyopide ciddi bir artış var diyen Kaptı; ''Bunun en önemli sebebi ise akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının çok artması. Yakına odaklı çalışmalarda olduğu gibi akıllı telefon ve tablet kullanan çocuklarda; Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülüyor. Bunların içinde en sık görülen refraksiyon bozukluğu ise miyop'' dedi. Sözlerine devam eden Kaptı; ''Bu gibi göz rahatsızlıklardan korunmak için ipad ve tablet gibi teknolojik cihazları hayatımızdan tamamen çıkarmak günümüzde söz konusu değil ama kullanım süresini kısıtlayabiliriz. Örneğin, 15-30 dakika gibi kullanım sınırı getirilebilir. Çocuklarımızı dışarıya çıkararak oyun parklarında zaman geçirmelerini sağlayabiliriz ve spora yönlendirebiliriz. Tabletlerden uzak kalmak ve açık havada oyun oynamak miyop gibi birçok göz rahatsızlığından korunmak için güzel bir yöntem'' dedi. 
 
Gözlük mü lens mi?
18 yaşına kadar miyop ya da diğer refraksiyon kusurlarında gözlük veriyoruz diyen Kaptı, sözlerine şöyle devam etti; ''Eğer gözlük kullanmak istemiyorlarsa 18 yaşından sonra retraktif cerrahi  dediğimiz excimer lazer ya da diğer lazer cerrahilerine başvurabilirler. Ama dediğim gibi 18 yaşına kadar gözlük kullanımı tavsiye ediliyor. Şunu da belirtmek istiyorum; Kişiye uygun olmayan numaralı gözlükler çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Özellikle baş ağrısı ve gözde yorgunluğa sebep verebilir. Kontak lensler ve gözlükler her zaman doktor reçetesiyle alınmalıdır. Zaten yasal olarak da reçetesiz lens ve gözlük almak çok mümkün değil'' dedi.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: Yanlış, maske, kullanımı, göz, kuruluğuna, davetiye, çıkarıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı