Uzmanladan uyarı!
Haber
07 Ağustos 2021 - Cumartesi 10:08 Bu haber 1683 kez okundu
 
Uzmanladan uyarı!
Tüm kanserler arasında en sık karşılaşılan 4. kanser olan mide kanserini özellikle yanlış beslenme alışkanlıklarının tetiklediğini söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polat, “Mide kanserinin kalıtım ve gıda alışkanlıkları ile doğrudan ilişkisi vardır. Tütsülenmiş gıda, sigara, aşırı miktarda tuz, C vitamini eksikliği de mide kanserine zemin hazırlar” dedi
Sağlık Haberi
Uzmanladan uyarı!

Ülkemizde yılda yaklaşık 20 bin kişinin mide kanserine yakalandığına dikkat çeken Medical Park Ordu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polatgenellikle konserve ve tütsülenmiş gıdaların içerisindeki toksit maddelerin mide kanserine sebep olduğunun altını çizdi.
Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polat,“Mide kanserinin en çok görüldüğü yer Japonya’dır. O coğrafyalarda daha çok tütsülenmiş gıdalar tüketilir. Mangalda yanan kömürlü kısımlar genellikle sindirimi zor olan kanserojen maddelerdir” diye konuştu.
Daha çok tüketilmesi gerekenin lifli ve yeşil ağırlıklı gıdalar olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polat, Kızartma türü, acılı, salçalı, baharatlı şeylerden uzak durup daha çok haşlama, buğulama, ızgara türü gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.Taze sebze ve meyveler, C vitamini, mide kanserine karşı koruyucudur” dedi.
 
Kilo kaybı, iştahsızlık mide kanseri nedeni
Dr. Nihat Polat; genellikle mide kanseri teşhisi konan hastalarıniştahsızlık, kilo kaybı, erken doyma gibi şikâyetlerlekendilerine geldiğini söyledi. 
Ağrının bu hastalıkta en son bulgu olduğunu söyleyen Dr. Nihat Polat, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Hastaların iştahsızlık, kilo kaybı, erken doyma gibi şikâyetleriçoğu ülser zemininde de gelişir. Hastalar bazen kanamaşikâyetiyledegelebilir. Hergün 2 tabak yemek yerken yarım tabakla doymak, etli ve yağlı yiyeceklere karşı tiksinti hissi gibi şikâyetler de mide kanseri başlangıcında meydana gelebilir. Bu tarz şikâyetler olduğunda ilk yapılacak tanı yöntemi mideye endoskopi yapmaktır. Tanılar kesinleşince bu hastalarda evreleme yapmak gerekir. Evreleme yaptığımızda eğer mide kenarındaki lenf bezlerine sıçrama yaptıysa hastalara ameliyat öncesi kemoterapi- radyoterapi önerilir. Kemoterapi veradyoterapi sonrası kanserli dokuküçülünce ameliyat planlanır. Fakat lenf bezi yoksa, kanser erken yakalanmış ise direk cerrahi önerilir. Cerrahi sonrası yine onkoloji tarafından takip edilir.”
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Uzmanladan, uyarı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı