TMO’nun fındık alımı başladı
Haber
02 Eylül 2021 - Perşembe 08:48 Bu haber 1024 kez okundu
 
TMO’nun fındık alımı başladı
Toprak Mahsulleri Ofisi'nce (TMO) Ordu'da yeni sezon fındık alımına başlandı. Üreticiler, fiyattan memnun olduklarını belirtti.
Ekonomi Haberi
TMO’nun fındık alımı başladı

Sakarya’da fındık alımı töreninde konuşan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Fındık çok değerli bir ürün; ülkemizin ihracatta, üretimde lider olduğu en önemli ürünlerimizden bir tanesi. Yaklaşık 2.3 milyara çıkan tarımsal ihracat getirisi olan bir ürünümüz” dedi.
Dünya fındık üretiminin büyük bir kısmını elinde bulunduran Türkiye’de fındık alım sezonu başladı. Bu kapsamda Türkiye’de fındık üretiminde 3’üncü sırada yer alan Sakarya’da 2021 yılı fındık alımı, Erenler ilçesi Pirahmetler Mahallesinde bulunan fındık alım noktasında törenle gerçekleşti. Törene, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ulvi Özerdem, Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, ilçelerin Ziraat Odaları Başkanları ve fındık üreticileri katıldı. Fındık alım töreninde konuşan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, 2021 yılı fındık alım fiyatlarında yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre, Giresun kalite fındık için kilosunun 27 lira, Levant kalite fındık için kilosunun 26,5 lira, sivri kalite fındık için kilosunun 25,5 lira olduğunu ve alımların yıl sonuna kadar devam edeceğini söyledi.
 
Fındık, 2.3 milyara çıkan tarımsal ihracatgetirisi olan bir ürünümüz
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Bugün fındık alım kampanyasının ilk günü. 2 hafta önce, 1 Eylül tarihi itibari ile 2021 yılı fındık alım dönemimizi başlatacağımızı ilan etmiştik. Bu yıl Batı Karadeniz’de bulunan güzel ilimiz Sakarya’da, fındığın en kaliteli yetiştiği illerimizden bir tanesi olan Sakarya’da alım kampanyasını başlatıyoruz. Fındık çok değerli bir ürün; ülkemizin ihracatta, üretimde lider olduğu en önemli ürünlerimizden bir tanesi. Yaklaşık 2.3 milyara çıkan tarımsal ihracat getirisi olan bir ürünümüz. Dolayısı ile ülkemiz için çok önemli ve bu üründe üreticimizin hakkı kadar ülkemizin hakkı var, herkesin hakkı var. Bundan dolayı değerinin iyi, yüksek ve kıymetli olması önemli. Bu yüzdendir Cumhurbaşkanımız tarafından her yıl fındık fiyatları açıklanır. Bu yılda Ağustos ayının ortasında Cumhurbaşkanımız tarafından 26,5 lira levant kalite için, 27 lira Giresun kalite için ve 25,5 lira da sivri kalite için açıklama yapıldı. Bugün kampanyamızı başlatıyoruz” dedi.
 
Randıman noktasındadeğerlendirmelerimiz tamamen üretici lehine olacak
2021 yılı fındık alım fiyatlarında yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre randıman noktasındaki değerlendirmelerin üreticilerin lehine olacağını belirten Güldal, “Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, yüzde 6 randıman hesabına göre ve malum kriterlerimiz geçmiş yıllardaki ile aynı, bunları üreticilerimiz biliyor. Aynı kriterler, bu fiyatlar ve ilave randıman ki bu sene randımanın da yüksek olduğunu biliyoruz, randıman noktasında da değerlendirmelerimiz tamamen üretici lehine olacak şekilde çalışmaları yürüteceğiz ve iyi bir sezon geçireceğimizi diliyorum” diye konuştu.
 
Hiçbir üreticimizin TMO’ya geldikten sonra geri dönmesini istemeyiz
Sel bölgelerindeki fındık üreticileri için imkanlar oluşturduklarını belirten Güldal, “Batı Karadeniz bölgemizde sel afeti yaşadık. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Bu vesile ile orada bulunan Bartın ve Kastamonu’da ki üreticilerimizin sıkıntı çekmemeleri için bu 2 ilimizde de alım ekipleri görevlendirdik. Bütün Toprak Mahsul Ofisine gelecek olan fındık ürününün tamamının almak için depomuz, finansımız, personel kapasitemiz ve imkanlarımız hazırdır. Hiçbir üreticimizin TMO’ya geldikten sonra geri dönmesini istemeyiz. Ama rutubet konusunda çok hassas olmak lazım çünkü yağışlı günlerden geçiyoruz. Tüm çiftçilerimiz bir şey merak ettiklerinde öncelikle Toprak Mahsulü Ofisi yetkililerinden bilgi almalarını istiyoruz. Ve muhakkak TMO’dan aldıkları randımana göre ürünlerini satsınlar. Bizim fiyatımız, Toprak Mahsulleri Ofisinin fiyatı referans fiyattır. Bunun altında hiçbir üreticimiz fındığını satmasın, başkasına teslim etmesin” dedi. 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: TMO’nun, fındık, alımı, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı