SAĞLIKÇILARDAN ZORUNLU PCR TESTİNE TEPKİ
Haber
06 Eylül 2021 - Pazartesi 09:02 Bu haber 1155 kez okundu
 
SAĞLIKÇILARDAN ZORUNLU PCR TESTİNE TEPKİ
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; “PCR testi zorunluluğu sağlık personelinin iş yükünü iki katına çıkarabilir. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi
Sağlık Haberi
SAĞLIKÇILARDAN ZORUNLU  PCR TESTİNE TEPKİ

6 Eylül (bugün) itibariyle ülke olarak yeni tip koronavirüsle mücadelede yeni bir döneme giriliyor. Bu tarihten itibaren; iki doz aşı yaptırmamış olanlar, okul, uçak ya da tren yolculuğu yapacaklar ile maç ve konser gibi etkinliklere katılacak vatandaşlar negatif PCR testi ibraz etmek zorunda. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm.  Dr. Ali Coşkun, sağlık çalışanları adına bu kararın yeniden gözden geçirilmesini talep ederek, bu kararın uygulanmasıyla birlikte sağlıkçıların iş yükünün iki katına çıkabileceğini aktardı. Eğitim kurumları başta olmak üzere bir çok sektörde ve seyahat edecek olanlara da aşılı olmak şartının getirilmesi veya haftada iki kez PCR yapılması zorunluğunun uygulanması 6 Eylül Pazartesi günü yani bugün başlıyor diyen Başkan Coşkun, sözlerine şöyle devam etti; “Bu uygulama mutlaka toplum için faydalı olsa da bizce çözüm PCR zorunluluğu değil. Artık bunu tartışmalıyız. Sağlık Bakanlığımız bilgisinde bir karar alınmış ve biz de bunu  uygulayacağız elbette. Fakat bu karar mevcut duruma nasıl bir ek yük getirecek bunu da görmek lazım. Pandeminin başından beri fedakarca ve canını dişine takarak, mesai sınırlarını paramparça ederek, aylarca yoğun ve yorgun çalışan sağlık personeli, getirilen bu PCR testi zorunluluğu ile daha da büyük bir iş yükü altına girmiştir. Bu doğrultuda sağlık personelinde yorgunluk ve yoğunluk artacak, mental ve fiziksel bitkinlik artık iyice dip yapacaktır. Hele bir de artabilecek yeni vaka sayıları iş yükünü daha da artıracaktır” dedi.
 
“PCR testi sağlıkta şiddeti artıracaktır”
Bu yükün artmasını hiç istemiyoruz ve bu durum sağlıkta şiddeti de körükleyecektir diye düşünüyoruz diyen Başkan Coşkun, sözlerine şöyle devam etti; “Sinirleri ruhen yıpranmış, fiziken tükenmiş olan sağlık personelinin, şiddet yanlısı olup da normal ruh halinde olmayan vatandaşlar tarafından şiddet göreceği endişesini yaşıyoruz” dedi.
 
“Sağlıkta yeni atamalar yapılmalı”
Başkan Coşkun; “Bu duruma en iyi çözüm, ülkemizde atama bekleyen tüm sağlık personellerinin bir an önce atanmasının yapılarak, daha güçlü bir sağlık ordusu oluşturmaktır” dedi.
 
“Yetkililer PCR testi zorunluluğunu yenidengözden geçirmeli”
Başkan Coşkun; “Bu nedenle zorunlu PCR uygulamasının zaten yorulmuş olan sağlık personeline ekstra iş yükü getireceğinin, sağlık politikalarımıza yön verenler tarafından yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi. 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: SAĞLIKÇILARDAN, ZORUNLU, , PCR, TESTİNE, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı