SAĞLIKÇILARDAN ALKIŞLI PROTESTO
Haber
03 Kasım 2020 - Salı 09:30 Bu haber 217 kez okundu
 
SAĞLIKÇILARDAN ALKIŞLI PROTESTO
Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin; “Mart ayından beri sağlıkcının psikolojisini alt üst ettiniz, ailelerinden uzak bıraktınız, seyahat özgürlüğünü kısıtladınız, mesai saati gözetmeksizin çalıştırdınız, verdiğiniz sözleri tutmayarak kandırdınız” dedi
Gündem Haberi
SAĞLIKÇILARDAN ALKIŞLI PROTESTO

Alkışlı protestoda konuşan ve sağlık çalışanlarının sorunlarını bir kez daha dile getiren Başkan Zengin, “Öncelikle İzmirde meydana gelen ve ülkemizi yasa boğan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; vatandaşlarımızın ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Salgının tekrar zirve yaptığı günleri tekrar yaşıyoruz. 11 Mart’tan bu yana fedakar sağlık çalışanları hayatlarını, ailelerini, sevdiklerini herşeyi riske atarak millete ve devlete hizmetten bir an olsun bile geri durmuyorlar. Kahramanlar böylesine fedakarlıkta bulunurken yapılan ise sadece alkış ve kuru bir teşekkürden ibaret kalması kabul edilemezdir. Sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını vermek imkansızdır ama sorunlara bu kadar yabancı kalmak Allah’tan revamıdır? Alkışlanmak,takdir edilmek güzeldir ama taleplere böyle sırt çevrilmesi kabul edilebilir mi? Mart ayından beri sağlıkcının psikolojisini alt üst ettiniz, ailelerinden uzak bıraktınız, seyahat özgürlüğünü kısıtladınız, mesai saati gözetmeksizin çalıştırdınız, verdiğiniz sözleri tutmayarak kandırdınız dalga geçtiniz. Şimdi de herkes gezip tozarken ceza verir gibi izinlerimizi iptal ediyorsunuz. Sırada ne var falakaya mı yatıracaksınız? Sağlık çalışanları ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme isterken tavandan ek ödeme denen bir düzenle çalışanı yavandan ve yalandan bir sisteme mahkum etmek, bunu ısrarla savunmak, çalışanla alay eder gibi trajikomik ödemeler yapmak neresinden tutulsa elde kalacak bir iştir. Bu yanlıştan dönülmeli, bu yoldan çıkılmalı, bu garabet sonlandırılmalıdır. Sağlık çalışanlarının talebi mutlaka karşılanmalı, beklentilere çözüm üretilmelidir” dedi. Liyakata önem verilmemiş sadakat öne geçmiştir.  “En son yayınlanan ek ödeme yönetmeliği iş barışını bozmuştur” Başkan Zengin; “Bizi sadece alkışlamakla yetinip,taleplerimizi görmezden gelen, beklentilere cevap vermeyenleri bizde bugün alkışlarla protesto ediyoruz. Alkışlıyoruz çünkü sağlık çalışanları kırgın ve kızgınız. Alkışlıyoruz çünkü hakkımız verilmediği gibi alın terimiz yok sayılıp emeğimiz heba ediliyor. Alkışlıyoruz çünkü şu şartlarda işyerlerinde huzurumuz sağlanması için her şeyin yapılması gerekirken hiçbir şey yapılmıyor. Alkışlıyoruz çünkü ayrımcılık yapılmaması gerekirken ehliyet ve liyakat yerlerde süründürülüyor. Bizim alkışlarımız umarız ilgililerin kulaklarında yankılanır. Sağlık çalışanlarının hali nedir diye merak edip çözüm üretirler. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Hak hak edenin oluncaya kadar da bunu sürdüreceğiz. Yılmayacağız, yorulmayacağız kazanan kadar devam edeceğiz. Bizim yerimiz burasıdır. Sağlık çalışanlarının yanıdır. Makam odalarından değil çalışanın yanında olmaktan güç alıyoruz bu sendikacılığımızdan da asla şaşmayacağız” dedi.
Başkan Zengin, “Fiyasko olduğu belli olan ek ödemeler hesaplara yatmış 10 lira, 20 lira veya sıfır tl olarak pandeminin kahramanlara layık görülen ücretler olmuş. Sağlık çalışanlarına emeğininiz karşılığı ödenmez derken arkadaşlar cümleyi düpedüz söylüyorlarmış. Emek ve alınterimizi yok etmek için ellerinden geleni yapanlar bunun usul ve esasları ile ilgilide çok titiz çalışarak çalışanın ekmeğini midesinden almaya devam ediyorlar. Ek ödemelerdeki adaletsizlik, hüsran ve çalışanda yarattığı hayal kırıklığına defalarca dikkat çekmemize rağmen böylesi bir durumla sağlık çalışanları tükenmişlik sendromuna mahkum edilmişlerdir. Tüm sağlık çalışanları mutsuz, kırgın ve kızgınlardır. Pandemi ile mücadelede can veren, virüse yakalanan kahramanlar bu yapılanları hak etmemişlerdir. Hala ısrarla yanlışı sürdürmek, ne yazık ki çalışana bunların bakış açısını koyan en feci durumdur. Bunun en somut göstergesi olan ek ödemeler tahammül edilecek seviyeyi çoktan aşmıştır. Böyle bir ödemenin sağlık çalışanlarının hiçbir derdine derman olmayacağı gibi çalışma barışını bozmakta, işyerlerinde huzuru kaçırmakta olduğunu herkes iyi görmektedir. Bu nedenle ısrarla maaşlara zam şeklinde bir tek ödemenin hayata geçmesini istiyoruz. Haksız adaletsiz ödeme sisteminin terk edilmesini talep ediyoruz. Ek ödeme hikayesini artık Sağlık Bakanlığı sonlandırmalıdır” dedi.
“Mücadeleye devam”
Zengin; “İsteğimiz parçalanan ailelerin birleşmesidir. Yüzlerin gülmesidir. İşyerlerinde eşitlik ve adaletin tesis edilerek huzurun sağlanmasıdır. Sözleşmeli çalışanların tüm sorunlarının çözümünü için kadronun şart olduğunun ısrarla vurgulamaya devam edeceğiz. Tüm sözleşmeli çalışanlara kadro mücadelemizde de mutlaka başarıya ulaşacağımıza inanıyor ve bu temel hedef için mücadeleye devam edeceğimizi tüm sözleşmeli çalışanların bilmesini istiyoruz” dedi.
Zengin, “11 Mart’tan bugüne sağlık çalışanları fedakarca bir mücadele ile kahramanlık destanı yazmaktadır. Bu süreçte 100’den fazla çalışma arkadaşımız şehit olmuş, 50 bine yakın arkadaşımızda virüse yakalanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, hasta arkadaşlarımıza da acil şifalar dileriz.Salgının tekrar artış gösterdiği şu günlerde Sağlık Bakanlığı çalışanların izinlerini iptal ederek yeni bir seferberlik başlatmıştır. Ancak sağlık çalışanlarının da dinlenmeye ihtiyaçları vardır, bu husus göz ardı edilmemelidir. Tüm sağlık çalışanları vatan, millet ve devlet için dün olduğu gibi bugünde fedakârca göreve hazırdır. Fakat bu süreçte önemli olan Bakanlığın ne yapacağıdır. Sağlık çalışanlarının beklentileri artık karşılanmalı, özlük hakları iyileştirilmelidir. Kırgın olan, tükenmişlik sendromu yaşayan çalışanların motivasyonunu yükseltmek için bu şarttır. Bu nedenle adaletsiz, haksız ve beklentileri karşılamaktan çok uzak tavandan ek ödeme terk edilmeli, acil olarak maaşa tek ödeme şeklinde bir zam yapılmalıdır. Kadro bekleyen çalışanların talepleri karşılanmalı, 3600 ek gösterge hayata geçirilmelidir. Yıpranma payı makul bir düzeye getirilmeli, görevde yükselme sınavında mülakatta herkese aynı puan verilmeli, 2019 yılına ait izin hakları önümüzdeki yıla devredilmelidir. Şiddete ağır yaptırımlar gelmeli, ehliyet ve liyakat esas alınarak bir sağlık yönetimi dizayn edilmelidir. Hiç kimseye ayrıcalık yapılmamalı, ayrımcılık uygulanmamalıdır. Bakanlık alkış ve teşekkür yerine çalışanların taleplerine dikkat kesilmeli bunları karşılamak için de gereğini yapmalıdır. Sağlık çalışanları madem tam bir seferberlik halindedir o halde sağlık çalışanları için herşeyi seferber etmek adına başta Bakanlık olmak üzere tüm kamu idaresi üzerine düşeni yapmalıdır.” dedi.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: SAĞLIKÇILARDAN, ALKIŞLI, PROTESTO,
Yorumlar
Haber Yazılımı