ORDU KİVİSİNİN FİYATI 8 TL

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
14 Ekim 2021 - Perşembe 09:40 Bu haber 1053 kez okundu
 
ORDU KİVİSİNİN FİYATI 8 TL
Ordu'da 2021 yılı yeni sezon kivi fiyatı belirlendi. Bu doğrultuda 90 gram üstü kivinin kilogram fiyatı 8 lira, 70-90 gram arası 4,50 lira ve 50-70 gram arası kivi fiyatı ise 1,50 lira olarak belirlendi.
Ekonomi Haberi
ORDU KİVİSİNİN FİYATI 8 TL

Yalova'dan sonra en fazla kivi üretiminin yapıldığı Ordu'da, fındığın yanında üreticilerin önemli geçim kaynakları arasında yer alan kivide bu yıl fiyat 8 lira olarak belirlendi. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, Kivi paralarının peşin ödeme yapılacağını belirterek, şu ifadelere yer verdi; ''Yani kivi üreticisi malını sattığı zaman anında ücretini peşin olarak alacak. Kivi kasalarını getirip götürmek alıcı firmaya aittir. Tüm üreticilerimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun'' dedi. 
 
''Kiviye hassas davranılmalı''
Kiviyi toplarken elma veya patates gibi kasalara atmamak lazım diyen Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; ''Yumurta koyar gibi hassas olmamız lazım. Kivi sert bir meyve gibi görünüyor ama zede aldığı zaman raf ömrü azalıyor. Üreticilerimiz hasat esnasında bu konuya önem gösterirse iyi olur. Eskiden çuvalla kivi getiren oluyordu. Ama artık kivi üreticilerimiz bilinçlenmeye başladı ve ürününü koruyorlar'' dedi. 
 
''Kivi hasadı kasımın ilk haftasında başlıyor''
Başkan Uzunlar; “Aroma konusunda Ordu kivisi Yalova kivisinden daha kaliteli. Hasat sezonu kasımın ilk haftası, bundan önceki tarihlerde kesinlikle kivi hasadı yapılmamalıdır. Ürününü erken toplayıp satan kivi üreticilerine seslenmek istiyorum. Böyle yaparsanız hem depo ömrü kısalıyor, hem de kivinin aroması azalıyor. Ordu kivisinde coğrafi işaret belgesi var, onu da zedelemiş oluyorsunuz. Bu nedenle erken hasat konusunda üreticilerimizin mutlaka  dikkat etmesi gerekiyor” dedi.
 
 ''Bu sene de 8 bin ton civarı rekolte bekliyoruz''
Bu sene kivimiz geçen seneye kıyasla biraz noksan diyen Başkan Uzunlar; ''Ama kalite olarak sıkıntımız yok, kivilerimiz gayet iyi. Bu sene de Ordu'da kivi rekoltesinin yine 8 bin ton civarında olacağını düşünüyorum'' dedi. Başkan Uzunlar; “Ordu’ya getirisi, fındıktan sonra en fazla katma değer üreten ürün kividir. Geçtiğimiz yıl 8 bin ton civarında kivi olmuştu, bu da yaklaşık 48 milyon lira. Kivi, Ordu iline bir katma değer kazandırmış oluyor. Bu sene de Ordu'ya bu civarlarda bir katkı sağlayacağını tahmin ediyoruz” dedi. 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: ORDU, KİVİSİNİN, FİYATI, 8, TL, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı