ORDU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME
Haber
18 Haziran 2021 - Cuma 12:06 Bu haber 2037 kez okundu
 
ORDU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; ''SMA mutasyon analizi testi isteyen evli çiftlere, maliyeti büyükşehir belediyemiz tarafından karşılanmak üzere ücretsiz olarak yapılacak. Bundan sonra sürecin hızlanmasını bekleyeceğiz ama artık tünelin ucu göründü'' dedi
Sağlık Haberi
ORDU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Afiş Gazetesi olarak geçtiğimiz haftalarda sıkça gündeme getirdiğimiz ve Ordu Tabip Odası'nın da üzerinde durduğu ''SMA Genetik Tarama Testi ücretsiz olmalı'' haberlerimiz ses getirmiş ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Büyükşehir Belediyesi olarak yeni evlenecek çiftlerin talep etmesi durumunda Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalığının tespiti için yapılan SMA Genetik Tarama Testi’ni ücretsiz karşılayacaklarını belirterek, “Çok hayırlı bir işi üstümüze alıyoruz” ifadelerine yer vermişti. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, ''SMA konusunda önemli bir adım atmış ve konuyu bizzat Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler’e aktarmıştık. Mayıs ayının başında ilk olarak Afiş Gazetesi'nin ortaya attığı 'SMA taraması ücretsiz olabilir mi?' şeklindeki soruya teferruatıyla cevap verdik  ve sorumluluk alarak konuyu üstlenenlerden biri olduk. Ordu Tabip Odası başkanlığı bu kapsamda, SMA‘nın önlenmesi konusunda toplumu da yine Afiş Gazetesi ve diğer medya kuruluşları vasıtasıyla bilgilendirmiş, aslında bu günlerin temelini o günlerde atmıştık. Ordu Tabip Odası konuyu yazılı olarak Ordu Büyük Şehir belediye başkanlığına ve bu SMA mutasyon analizini Türkiye’de ilk olarak Başkent Üniversitesi'yle ortak proje ile isteyen evli çiftlere ücretsiz yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na birer resmi yazı yazmış ve olayın hızlanmasına katkı sağlamıştır. Yazılan bu resmi yazılardaki talep neticesinde, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı konuyu komisyona havale etmiş, komisyon kararı sonucu komisyondan tam yetki alan OBB Başkanı Dr. M. Hilmi Güler, tüm orduya müjdeli haberi vermiştir. SMA mutasyon analizi testi, isteyen evli çiftlere, maliyeti  belediyemiz tarafından karşılanmak üzere ücretsiz olarak yapılacaktı ve bu müjdeyi başkan vermişti. Bundan sonra sürecin hızlanmasını bekleyeceğiz ama artık tünelin ucu göründü'' dedi. 
 
''İl Sağlık Müdürlüğü'nün katılmasıyla proje daha da başarılı olacaktır''
Başkan Coşkun; ''Bu çorbada Afiş Gazetesi ile birlikte bizim de bir tuzumuz bulunduğu için çok mutluyuz. Sayın Güler’e bu hassasiyeti için, bu toplum adına ve tüm çocuklar adına teşekkür ederiz. Fakat şunu da belirtmek isterim; Bu projenin içine Ordu İl Sağlık Müdürlüğü lojistik ve personel desteği ile katılması da projenin başarılı olması için kaçınılmaz olacaktır. Bundan sonra süreci takip edip, bir an evvel hayata geçirilmesini bekleyeceğiz. Ordu Tabip Odası olarak, Ordu için nice sağlık dolu projelerde buluşmak dileğiyle, herkese huzurlu ve sağlıklı günler dilerim'' dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: ORDU, İÇİN, ÇOK, ÖNEMLİ, BİR, GELİŞME,
Yorumlar
Haber Yazılımı