“ÖNLEM AL ZEHİRLENME”

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
19 Kasım 2021 - Cuma 12:20 Bu haber 2135 kez okundu
 
“ÖNLEM AL ZEHİRLENME”
Başkan Coşkun; “Alçak basınçlı havalarda, özellikle de kış mevsiminde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmaller yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri görülmekte ve tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır” dedi
Sağlık Haberi
“ÖNLEM AL ZEHİRLENME”

Kış mevsiminde yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda vatandaşlara uyarı ve tavsiyelerde bulunan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, şu ifadelere yer verdi; “Güneybatı rüzgarı lodos, karbonmonoksit zehirlenmesinin başlatıcısıdır. Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz ve yanıcı zehirli bir gazdır. Yanınca oluşur ve vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur.
Karbon monoksit zehirlenmeleri için, kapalı , havalandırması olmayan, penceresi açılmayan ortamlar en uygun zeminlerdir. Bu ortamlardaki açık ocaklar, bacası çekmeyen-baca bakımı yapılmamış soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir” dedi.
 
“Çok tehlikeli
 sonuçlara yol açar”
Coşkun; “Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir” dedi. 
 
“Karbonmonoksit 
zehirlenmesine karşı alınacak tedbirler nelerdir?”
Coşkun; “Kullanılan her türlü ısıtma cihazı, kalite- garanti belgesine sahip olmalıdır. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamalıdır. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmelidir. Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı, soba söndükten sonra uyunmalıdır.
6.Alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır.
Baca temizlemeleri ve bakımı her yıl periyodik olarak yapılmalıdır. Bacalar standartlara uygun değilse, bakım yapılmamışsa, soba kesinlikle yakılmamalıdır. Soba yatarken, mutlaka tam olarak söndürülmelidir, ancak o zaman uyunmalıdır. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır. Acil sağlık sorunlarında derhal 112 no'lu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalıdır. Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan şofben ve benzer şeyler asla çalıştırılmamalıdır. Şofbenin monte edileceği mekân yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekâna takılmalı, şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemelidir. Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerlerde detektör bulundurulmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 no'lu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalıdır. Doğalgaz Şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 no'lu telefondan Doğalgaz Arıza Servisi aranmalıdır. Kapalı garajlarda egzoz dumanına maruz kalınmamalıdır, araba içinde veya dışında bulunmamalıdır, zehirlenme yaşanabilir” dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: “ÖNLEM, AL, ZEHİRLENME”,
Yorumlar
Haber Yazılımı