MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT!

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
15 Kasım 2021 - Pazartesi 08:50 Bu haber 2597 kez okundu
 
MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT!
Klinik Psikolog Merve Kılıç, günlerin kısalması ve havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel depresyon vakalarının arttığını belirterek, çeşitli uyarılarda bulundu
Sağlık Haberi
MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT!

Mevsimlere bağlı olarak değişen depresyon türüne ‘Mevsimsel Depresyon’ deniliyor. Bu depresyon türü her yıl aynı dönemde başlayıp aynı dönemde sona erer. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Klinik Psikolog Merve Kılıç, “Mevsimsel depresyon geçiren pek çok insanda belirtiler sonbaharda başlayıp kış boyunca devam eder ve kişi kendini sürekli halsiz ve keyifsiz hisseder. Daha az karşılaşılmakla birlikte mevsimsel depresyon ilkbahar ve yaz aylarında da ortaya çıkabilir” dedi.
 
“Mevsimsel depresyon belirtileri”
Kılıç; “Neredeyse her gün, tüm gün boyunca depresif hissetmek. Eskiden hoşlanılan aktivitelere ilgisizlik. Düşük enerji. Uyku sorunları. İştah ve kiloda değişiklikler. Halsiz ve rahatsız hissetmek odaklanma problemleri. Umutsuz, değersiz ya da suçlu hissetme. Sık sık ölümü ve intiharı düşünme” dedi.
 
“Mevsimsel depresyon nedenleri” 
Kılıç; “Sonbahar ve kış mevsimlerinde azalan güneş ışığı, mevsimler depresyona neden olabilir. Güneş ışığındaki bu düşüş vücudunuzun biyolojik saatini etkileyerek depresif duygulara yol açabilir. Beyinde ruh halini etkileyen bir kimyasal olan serotonin seviyesinin düşüşü, mevsimsel depresyona neden olabilir. Güneş ışığının azalması da serotonin seviyesini düşürerek depresyonu tetikleyebilir. Mevsimdeki değişiklikler, uyku düzeni ve ruh halini etkileyen melatonin dengesini bozabilir.  Mevsimsel depresyona kadınlarda daha sık rastlanır ve gençleri daha çok etkiler” dedi.  
 
“Mevsimsel depresyon dönemini kolay atlatabilmek için neler yapılabilir?”
Güneşli havalarda bol bol yürüyüş yapın diyen Kılıç, sözlerine şöyle devam etti; “Uyku düzenine dikkat edin. Dengeli ve yeterli beslenin. Spor faaliyetlerine ve hobilere zaman ayırın. Kendinizi iyi hissettirecek aktivitelerde bulunun
Kendinize sonbahar ve kış dönemi için bir amaç koyun, ‘Bu kış 8 kitap bitireceğim’  gibi şeyler. Sabahları erken kalkıp güneş ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya çalışın. Sizi gülümseten şeylere daha çok vakit ayırın Sevdiğiniz arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirin. Kendinizi eve kapatmak yerine, bol bol temiz hava alabileceğiniz etkinlikler yapmaya çalışın. Doğada vakit geçirin
En sevdiğiniz şarkıları sık sık dinleyin İlgi alanlarınızı artırın. Sizi mutsuz eden, enerjinizi düşüren insanlardan özellikle bu dönemde uzak durun” dedi. 
 
“Kahve içmek mevsimseldepresyona iyi geliyor”
Kılıç; “Yeni bir araştırmaya göre her 4-5  saatte bir kahve içmek mevsimsel duygulanım bozukluğunu iyileştirmeye yardımcı oluyor” 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: MEVSİMSEL, DEPRESYONA, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı