MANTAR TURŞUSU İLGİ GÖRÜYOR

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
22 Eylül 2021 - Çarşamba 13:39 Bu haber 1388 kez okundu
 
MANTAR TURŞUSU İLGİ GÖRÜYOR
Sonbaharın gelmesiyle birlikte Ordu’nun yüksek kesimlerinde toplanan çeşitli mantarlar tezgahlarda ve pazarlarda satılırken, tuzlanarak kaplara basılan mantar turşuları da oldukça ilgi görüyor
Ekonomi Haberi
MANTAR TURŞUSU İLGİ GÖRÜYOR

Sonbahar mevsiminin işaretleri sayılan doğal ürünler, pazar tezgahlarında boy gösteriyor. Ordu’da çok sevilen, bolca tüketilen ve tamamen doğal olarak bahçe ve ormanlık alanlarda yetişen tirmit diye tabir edilen mantarlar, çeşidine göre kilogramı 25 ile 40 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Mantara rağbetin oldukça iyi olduğunu söyleyen mantarsatıcıları, Ordu’da en çok fındık ve tavuk tirmiti diye tabir edilen mantar çeşitlerinin satıldığını belirtti. Fındık mantarının kilogramı 25, tavuk mantarının ise 40 lira olduğunu söyleyen satıcılar, bu mantar çeşitlerinin yanı sıra dağ mantarı ve kanlıca mantarlarının da oldukça ilgi gördüğünü ifade etti.
 
“Mantarın turşusu da çok seviliyor”
Ordu’da mantar tuzlaması veya turşusu olarak bilinen salamura yapılan konserve mantarların da sevilerek tüketildiğini belirten mantar satıcıları, 5 kilogramlık plastik kaplara kurulan mantar turşularının fiyatının 150 lira olduğunu söyledi. Kış ayları için birçok kişinin mantar tuzladığını ifade eden satıcılar, uğraşmak istemeyen kişilerin ise kendilerinin yaptığı hazır mantar turşularını tercih ettiğini söyledi.
 
“Uzmanlar mantar zehirlenmelerine karşı uyarıyor”
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde son günlerde mantar zehirlenmeleri dikkat çekiyor. Son günlerde Ordu, Trabzon ve Gümüşhane’de  15'e yakın kişi yedikleri mantarlardan zehirlenirken, uzmanlar ise zehirli mantarlara karşı bölge halkının duyarlı olması uyarısında bulundu. Orman Mühendisi Mahmut Yılmaz; ''Ordu'da çok çeşitli yenilebilir mantar türleri var. Bu konuda çok şanslıyız. Bölgede özellikle tavuk ve fındık kirmidi olarak bilinen mantar çeşitleri çok tüketiliyor. Mantar toplarken asla bilmediğiniz, tanımadığınız mantarları toplayıp yemeyin. Bir bilene mutlaka danışın. Mantarın şakası olmaz. Turşu ve tuzlama olarak hazırlanan mantarlar da işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bozulan veya bayatlayan mantarlar da çok tehlikeli olabilir. Mantar zehirlenmeleri ölümcül olabilir'' dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: MANTAR, TURŞUSU, İLGİ, GÖRÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı