KÖMÜR FİYATI EL YAKIYOR

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 09:23 Bu haber 1129 kez okundu
 
KÖMÜR FİYATI EL YAKIYOR
Kış aylarının başlamasıyla sobalar kuruldu. Kömür fiyatlarında yaşanan artış ise vatandaşın elini yakıyor. Geçen yıl fiyatı bin 600 TL civarında olan kömür, bu yıl 4 bin TL civarında satılıyor
Ekonomi Haberi
KÖMÜR FİYATI  EL YAKIYOR

Doğalgazın ardından kömür fiyatlarındaki fahiş artış da el yakmaya başladı. Kömür fiyatları, doğalgaz, LNG ve petrol fiyatlarındaki artış ile birlikte neredeyse 3-4 kat arttı.  Kömür fiyatlarının yüzde 100'ün üzerinde yükselmesinin ithalatçı firmalarla ilgili olduğunu belirten kömür tedarikçileri, yüzde yüze yakın zammın hem esnafı hem de dar gelirli aileleri etkilediğini söyledi. Yıl başında küresel piyasalarda ton fiyatı 80 dolar olan ICE Newcastle vadeli kömür fiyatları içinde bulunduğumuz Ekim ayının ilk haftasında 269,5 dolar/ton seviyesine kadar yükseldi. Ayrıca uluslararası piyasalarda oluşan kömür fiyatlarındaki bu artış Türkiye’de ithal kömüre dayalı santrallerin üretim maliyetlerini de arttırıyor. Gün Öncesi Piyasasında oluşan Piyasa Takas Fiyatlarının ithal kömür santrallerinin maliyetlerinin altında kalması bu santrallerin yeni kömür tedarik edememe riskiyle karşı karşıya kalmalarına ve üretimlerinin azalmasına neden oluyor. Yaşanan bu gelişmelere bir artan dolar kuru eklenince vatandaşı zor bir kış bekliyor.
 
''70 TL olan kömür 200 TL oldu''
Geçen sene 40 kiloluk kömür torbalarının fiyatının bu sene 200 TL'ye dayandığını aktaran kömür satıcıları, ''Aynı kömürün torbası geçen sene 70-75  lira civarındaydı. Bu fiyatlar artmaya devam edecek gibi duruyor. Kömür fiyatlarının 2-3 kat artması sebebiyle kömür alanların sayısı geçen seneye kıyasla azaldı. Kömür fiyatları ilerleyen günlerde artmaya devam edecek gibi görünüyor'' dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: KÖMÜR, FİYATI, , EL, YAKIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı