KİVİ ORDU'YA 75 MİLYON TL KAZANDIRDI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 09:24 Bu haber 1201 kez okundu
 
KİVİ ORDU'YA 75 MİLYON TL KAZANDIRDI
Ordu Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar; ''Kivi hasadı ilimizde başarılı bir şekilde tamamlandı ve Ordu'ya bu sezon 65-75 milyon lira civarında ciddi bir para kazandırdı'' dedi
Ekonomi Haberi
KİVİ ORDU'YA 75 MİLYON TL KAZANDIRDI

Hasadına kasım ayının ilk haftasında başlanılan kivi sezonu geçtiğimiz hafta sona erdi. Hasat sezonunu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Ordu Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, bu sezon kivide rekoltenin yaklaşık 8 bin ton civarında olduğunu belirtti. Genel olarak güzel bir hasat dönemi geçirdiklerini ifade eden Başkan Uzunlar, sözlerine şöyle devam etti; ''Kivi üreticilerimiz pazar sorunu yaşamadılar ve ürünlerini hemen sattılar ve paralarını peşin aldılar. Üreticilerimiz memnun ama bu sene rüzgar ve dondan dolayı kivi rekoltesi biraz eksik oldu. Bu sezon 8 bin tonun biraz üzerinde bir rekoltemiz oluştu'' dedi. Sözlerini sürdüren Başkan Uzunlar, "Bu sezon birinci sınıf dediğimiz 90 gram ve üzeri kivinin kilogram fiyatı 8 lira, ikinci sınıf dediğimiz 70 gram ve üzeri kivinin fiyatı 4 buçuk lira ve üçüncü sınıf olarak tabir ettiğimiz 50 gram ve üzeri kivinin fiyatı ise 1 buçuk liradan işlem gördü. Bu sezon Ordu'ya kivi toplamda 65-75 milyon lira civarında para kazandırdı. Bu şehrimizin ekonomisi açısından oldukça önemli bir miktar. Kivinin ilimize ekonomik katkısı yadsınamaz bir gerçek'' dedi. 
 
''Ordu'nun kivi alanında rakipleri giderek artıyor''
Ülkenin birçok yerinde kivi üretiminin başladığına dikkat çeken Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; ''Şu an İzmir, Kocaeli, Bursa ve Mersin'de de kivi üretimi için hazırlıklara başlandı. İlerleyen dönemlerde örneğin bir 10 yıl sonra bu şehirlerde kivi üretimi iyice yaygınlaştıkça Ordu'nun kivi satışı anlamında ciddi rakipleri haline gelecekler. Kivi üretimi bollaştıkça talep de azalacaktır. Şu an gerçekten bir muamma söz konusu. Bu durum Ordu'yu olumsuz etkileyebilir'' dedi. 
''Ordu kivisinin aroması başka yerde yok''
Şu an Ordu kivisine diğer illerden de oldukça büyük bir talep var diyen Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; ''Bilindiği üzere Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi. Ayrıca Ordu kivisinin tadı ve aroması diğer illerde üretilen kivilerden daha farklı ve lezzetli. Bu da Ordu kivisine talebin artmasını sağlıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi kivi anlamında Ordu'nun rakibi giderek artıyor ama bizim kivinin yerini de kolay kolay başka kiviler dolduramaz'' dedi.
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: KİVİ, ORDU'YA, 75, MİLYON, TL, KAZANDIRDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı