Hibe başvuruları başladı

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
25 Kasım 2020 - Çarşamba 09:25 Bu haber 822 kez okundu
 
Hibe başvuruları başladı
Kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal altyapı yatırımlarının desteklenmesine yönelik hibe başvuruları başladı
Ekonomi Haberi
Hibe başvuruları başladı

Konu ile ilgili açıklama yapan Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; Ekonomik yatırımlara yönelik; Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, (Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler, Tıbbi Aromatik Ürünler, Çelik Silo, Soğuk Hava Deposu), Proje Kapsamında Yer Alan Tesislerde Kullanılmak Üzere Enerji Üretim Tesisleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yatırımları (Deniz, İç Su Yetiştiriciliği), Hayvansal Ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Pak. Ve Depolanması Yatırımı. Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar olan:a)Büyükbaş Hayvancılık Sabit Yatırımları b)Küçükbaş Hayvancılık Sabit Yatırımları  c)Kanatlı Yetiştiriciliği Sabit Yatırımları d) Sera Yatırımları (İklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli modern seralar) e)Kültür Mantarı Üretimi Sabit Yatırımları f)Büyükbaş/Küçükbaş Kesimhane Yatırımları (Sadece Tek. Yenileme modernizasyon)  g)Kanatlı Kesimhanesi Yatırımlarının hibe desteği kapsamında destekleneceğini. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları kapsamında ise: Aile İşletmeciliği Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Altyapı Sistemleri, (Sebze-Meyve        İşleme, Çelik Silo, Soğuk Depo, Örtü Altı Tarım, Kapama Meyve-Sebze Bahçe Tesisi Sulama Sistemi, Arıcılık Ve Arı Ürünlerine Yönelik Yatırımlar, Bilişim Sistemleri Ve Eğitimi,El Sanatları Ve Katma Değerli Ürünler, İpek Böceği Yetiştiriciliği, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, Tarımsal Amaçlı Kooperatif ve Birlikler İçin Makine Parkları desteklenecek" dedi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, yatırımlar için hibeye esas proje tutarının % 50'sine  hibe desteği sağlanacağını, hibeye esas yatırım üst limit tutarının Ekonomik yatırım konularında Yeni tesisler için 3 milyon TL., Tamamlama yatırımları için 2 milyon TL, Kapasite Artırımı-Teknoloji Yenileme ve Modernizasyon için 1 milyon 500 bin TL. olacağını, proje başvurusu alt limitinin ise 250 bin TL. olacağını; Kırsal Ekonomik Altyapı yatımları için ise tüm yatırım konularına yönelik hibeye esas proje tutarı üst limitinin 500 bin TL., alt sınırın ise 20 bin TL. tutarında olacağını belirtti.
Program kapsamında gerçekleştirilen tarıma dayalı ekonomik yatırım konularında bilgi veren  İl Müdürü Kemal Yılmaz; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bu güne kadar ilimizde 85 yatırımcıya 21 milyon 845 bin TL.hibe desteği verildiğini, devam etmekte olan 7 adet projenin tamamlanmasıyla birlikte toplam 92 adet projeye 24 milyon 109 bin TL. hibe desteği ile bin 152 kişiye istihdam imkanı sağlanmış olacağını bildirdi. 
İl Müdürü Kemal Yılmaz, hibe desteği kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına yönelik olarak Tebliğlerde belirtilen usul ve esaslara göre gerçek ve tüzel kişiler tarafından hazırlanacak başvuruların Bakanlığımızca yayımlanacak olan uygulama esaslarını takiben başvuruların başlayacağını, başvuruların ekonomik yatırımlarda 90 gün,  kırsal ekonomik altyapı yatırımlarında ise 60 gün içerisinde www.tarimorman.gov.tr internet adresinde yer alan elektronik ağ üzerinden yapılması gerektiğini bildirdi.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Hibe, başvuruları, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı