“Fındıkta yine hüsran!”
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 09:10 Bu haber 424 kez okundu
 
“Fındıkta yine hüsran!”
SOL Parti Ordu İl Başkanı Turgay Bekgöz, "Fındıkta tekelleşme fındık fiyatlarının dip yapmasına sebep olup üreticiyi çok zor durumda bırakmıştır." diyerek tepki gösterdi
Gündem Haberi
“Fındıkta yine hüsran!”

SOL Parti Ordu İl Başkanı Bekgöz, "TMO fındık fiyatını 26,50 TL. olarak açıklamış olduğu halde tüccar 23,50 TL den alıyor, neden? Çünkü Ferrero fiyatını 25 TL olarak açıkladı. Dış pazarın tamamına İtalyan Ferrero firması sahip olduğundan fabrikacı ihracat yapamaz olup mecburen Ferrero firmasına satış yapmak zorunda kalıyor." dedi.
Üreticiyi Ferrero tekeline mahkûm edenleri şu şekilde sıralayan Bekgöz; "Tabiki yanlış devlet politikası. Tekel mafyasının kucağına fındığı teslim etmesi. Halbuki 2002 yılına kadar her fabrikacı ihracatçı konumundaydı. Bu da fiyatı kendisinin belirlemesini ve değerinde satmasını sağlıyordu. Yanlış devlet politikalarıyla süregelen bu zamanda İtalyan Ferrero tekelleşerek kırıcı olan fabrikaları bile çalışamaz hale getirmiştir. Kooperatifleşme teşvik edilmeli, Fiskobirlik ve kooperatifler üreticilerin doğrudan yönetimlerine katılacağı, söz ve karar hakkına sahip olacağı bir biçimde demokratikleştirilmelidir. Ziraat Odaları ve Tarım Bakanlığı kooperatifleşmeyi teşvik etmelidir. Anayasal hak olan GSMH'nin yüzde 1'lik tarımı destekleme payının tamamı üreticiye ödenmelidir.  Fındıkta taban fiyatı uygulamasına dönülmeli, maliyet+25 kar payı+insanca yaşam payı üzerinden belirlenerek Fiskobirlik devreye sokulmalı, devlet tarafından gerekli finansal destek sağlanmalıdır. Ferrero ve emperyalist tekellerin faaliyetlerine son verilmelidir.Fındığa devlet desteği yeniden sağlanmalı, fındık alımı devlet tarafından gerçekleştirilmeli, tefeci - tüccar sömürü mekanizması ortadan kaldırılmalıdır. Fındık üreticilerinin örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılmalıdır. Sözleşmeli çiftçilik uygulanmasının önünü açacak, toprak satışını zorunlu kılacak yasalar kaldırılmalıdır. Fındık üreticileri sosyal haklara kavuşturulmalıdır. Fındık işçilerinin emeğinin karşılığını alabilmesi için insanca yaşam ve sosyal hakları temel alarak ücret belirlenmelidir." dedi.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: “Fındıkta, yine, hüsran!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı