FİDAN DİKİMİ GİDEREK ARTIYOR

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
24 Kasım 2020 - Salı 14:37 Bu haber 290 kez okundu
 
FİDAN DİKİMİ GİDEREK ARTIYOR
Ordu'da meyve ve ceviz fidanlarının yoğun ilgi gördüğünü belirten Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, fidanların doğru dikilmesi gerektiğini aksi takdirde fidanların heba olabileceğini söyledi
Gündem Haberi
FİDAN DİKİMİ  GİDEREK ARTIYOR

İçinde bulunduğumuz aylarda meyve fidanlarının dikimi devam ediyor diyen Şensoy; ''Bu sebepten şu an meyve ve ceviz fidanları yoğun ilgi görüyor. Fidan fiyatları ortalama 25-30 lira civarında değişiyor. Coğrafyamızda özellikle; elma, armut, erik, kiraz fidanlarının yanı sıra kültür cevizleri de çok rağbet görüyor. Son yıllarda ceviz fidanı alıp dikenlerin sayısı oldukça arttı'' dedi. 
 
Doğru fidan dikimi
 nasıl olmalıdır? 
Üreticilerimizin çoğu bu konuda bilgili ve tecrübeli ama doğru fidan dikimi tekniğine biraz değinmek istiyorum diyen Şensoy; ''Öncelikle kazma veya bel küreği ile, dikilecek tüplü veya kaplı fidanın kök boğazı seviyesine gelecek derinlik ve genişlikte bir çukur açın. Dikim çukurunun kök çapından 50-60 santim daha geniş ve derin olmasında yarar vardır. Yani dikim çukurunuzun ölçüleri 60'a 60 santim genişliğinde 80 santim derinliğinde olması ideal olandır. Bu işleme önem gösterilmesi gerekmektedir. Çukur açılırken üst toprak ile alt toprağı ayırın. Çukurun dibine 2 kürek kadar yanmış ahır gübresi ilave edip toprakla karışmasını sağlayın. Fidan tüplü yani topraklı ise toprağın dağılıp parçalanmamasına dikkat edin. Kök sisteminin yırtılması sonradan kurumasına sebep olabilir.Fidanı düzgün bir biçimde çukura yerleştirin. Toprağı yavaş yavaş çukura doldurun. Fidan aşılı ise aşı bölgesinin toprağın altında kalmamasına özen gösteriniz. Genellikle mevcut toprak seviyesinin korunması gerekir. Son olarak fidan çukuru tamamen toprakla doldurulur. Ayak ile fidan çevresine basılarak toprağı sıkıştırın ve can suyu verin'' dedi.
Fidan dikiminde deneyimli bir kişiden yardım isteyiniz
Fidan kökleri güneşe ve rüzgara karşı korunmalıdır diyen Şensoy; ''Fidan dikerken kökler kıvrılıp, dönmemeli, toprakta hava boşluğu kalacak biçimde sığ veya derin dikilmemelidir. Dikilecek fidanın 20 santimden uzun olan kökleri önceden kesilmelidir. Tüplü ve kaplı fidanlar naylon ve kaplarından mutlaka çıkarıldıktan sonra dikilmelidir. Donlu günlerde fidan dikmeyiniz. Boylu fidanların rüzgarla sallanmasını önlemek için kazıkla bağlanması uygun olur. Fidan dikiminde deneyimli bir kişiden yardım istemeyi unutmayın. Bir veya iki yaşındaki ibreli fidanlar ile bir yaşındaki çıplak köklü, yapraklı fidanların dikiminde, dikim çapası kullanılması yararlı olur. Tüplü ve kaplı fidanların dikiminde ise fidanların; kök yapısına, yaş ve boy durumuna göre açılacak uygun boyutlardaki çukurlara yerleştirilmesine, toprağın sıkıştırılmasına ve can suyu verilmesine özen gösterin'' dedi.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: FİDAN, DİKİMİ, , GİDEREK, ARTIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı