FIRINCILAR iSYANDA!

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
27 Kasım 2021 - Cumartesi 17:05 Bu haber 638 kez okundu
 
FIRINCILAR iSYANDA!
Son dönemlerde ekmek yapımında kullanılan una gelen yüzde 100'e yakın zamlar fırıncıları kepenk kapatma noktasına getirdi. Fırıncılar, satılan ekmeğin gelecek unun parasını karşılamadığını belirterek, ''Bir ekmek şu an 3 lira bile olsa bizi kurtarmıyor'' dedi
Gündem Haberi
FIRINCILAR iSYANDA!

Un fiyatlarındaki astronomik artışlar sonucunda fırıncılar isyan etti. Ordulu fırıncılar ekmeğin satışından elde edilen gelirle yeni un alamadıklarını ifade ederek, ''Geçen ay 180 lira civarında olan un fiyatı şu an 320 liradan başlıyor. Çoğu tedarikçi un satmıyor artık çünkü un fiyatları aynı dolar kuru gibi anlık değişiyor'' dedi. 

''Bu işi yapmasak daha iyi''

Konu hakkında konuştuğumuz fırıncılar; Erkan Şendere, Enis Kerem, Dursun Kulakçı ve Zafer Koç, un fiyatlarının fahiş derecede arttığını belirterek, şu ifadelere yer verdiler; ''Herkesin bildiği üzere ekmek yapmak için un gerekir. Un fiyatları ise aldı başını gitti. Her gün, hatta her saat başı un fiyatlarına zam geliyor. Gelen zamları takip etmekte artık zorlanıyoruz. Un fiyatlarının yanı sıra elektrik, doğalgaz, odun, kömür ve yağ gibi diğer girdi fiyatlarına da sürekli zam geliyor. Yani ekmek yapımı için mevcut girdiler oldukça arttı. Biz fırıncılar olarak bu zamların altından ve giderek ağırlaşan girdi maliyetlerinin altından artık kalkamıyoruz. Bu zamları hiçbir zaman vatandaşa yansıtmamaya çalışıyoruz ama bizler de artık tükendik. Ekmek almaya gelen çoğu vatandaş zaten bizlere hak veriyor. İçinde bulunduğumuz bu zorlu sürecin herkes farkında. Biz fırıncılar her zaman vatandaşın ucuz ve kaliteli ekmek yemesini isteriz ama bu zamlar karşısında inanın şu an bir ekmek 3-4 lira bile olsa bizi kurtarmaz. İnanmayan varsa buyursun gelsin, kalem kalem, tane tane hesap yapalım. Matematik yalan söylemez, her şey gün gibi ortada. Böyle giderse ülke genelindeki fırıncılar teker teker kepenk indirecek. Bu işi yapmasak daha iyi şu an. Bu çok önemli bir konu ve görmezden gelinmemesi gerekiyor. Fırıncıların ekonomik olarak desteğe ihtiyacı var'' dedi.

''Üretemediğimiz için batıyoruz''

Ülke içinde üretilen un tüketime yetmiyor ve dışarıdan dolarla un ithal ediyoruz diyen Ordu Fırıncılar Odası Başkanı İsa Yazıcı ise konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi; ''İsyan eden fırıncılar şu an tamamen haklılar. Un fiyatları aşırı derecede arttı. Yerli buğdayımız yok, ithale bağlıyız ve dolar arttıkça un fiyatı da artıyor çünkü unu dışarıdan dolarla alıyoruz. Döviz kurundaki sert dalgalanmalar sonucunda un fiyatları uç noktalara ulaştı'' dedi. 

''Un fiyatı bir ayda 2 kat arttı''

Un fiyatları saatlik değişiyor diyen Başkan Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti; ''Şu an un fiyatı 320 liradan başlıyor ve 400 liraya kadar çıkabiliyor. Aynı un geçen ay 180 liraydı yani bir ayda un fiyatları 2 kat arttı. Şu an fırıncılar üretim yapamama noktasına geldi. Böyle giderse fırıncılar kepenk indirmeye başlayacaktır'' dedi. 

Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: FIRINCILAR, iSYANDA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı