FINDIK FİYATI ÜRETİCİLERLE BELİRLENMELİ
Haber
08 Temmuz 2021 - Perşembe 08:55 Bu haber 2092 kez okundu
 
FINDIK FİYATI ÜRETİCİLERLE BELİRLENMELİ
Saadet Partisi, Emek Partisi ve KESK'in de destek verdiği açıklamada Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi fındık fiyatının üreticilerle belirlenmesini istedi
Gündem Haberi
FINDIK FİYATI  ÜRETİCİLERLE  BELİRLENMELİ

Fındık hasadına yaklaşık bir ay kala yapılan fındık fiyatının ne kadar olması yönündeki tartışmaların her yıl yeniden yapıldığını söyleyen  Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, "Fındık fiyatı maliyetler üzerinden belirlenmesi gerekir. Enflasyonun sürekli arttığı; gübre, ilaç fiyatlarının yüzde yüz artığı ülkemizde fındık fiyatının ne kadar olacağını alıcının insafına terk edilemez" dedi.
 
''35 TL normal olandır''
Fındık maliyet hesabı yaptıklarını belirten Başkan Sağra; ''Enflasyon gibi paramızın değerini düşüren olguları da hesaplayınca 1 kilo  fındığın fiyatının en az 35 TL olması gerekiyor. Ancak fiyatın belirlenmesi de yetmiyor. Devlet üreticinin lehine politika geliştirmezse, alım garantisi sağlanmazsa üretici yine mağdur olur. Sendika olarak talebimiz, fiyat belirlemesini üreticilerin de içinde olduğu "komisyon" yapmalıdır. Bu da yetmez devlet sinir koymadan alım garantisi vermelidir. Yoksa serbest piyasa canavarı politikası nedeniyle alıcı olan ihracatçı ve tüccarlar üreticiyi mağdur etmeye devam eder" dedi.
 
''Her yıl aynı tartışmalardan bıktık''
Sağra, üreticilerin hasada bir ay kala oyalandığını belirterek, "Her yıl fiyat ne olmalı diye tartışıyoruz. Önemli olan tarım fındık politikasıdır. Bugün uygulanan tarım politikası biz üreticilerin aleyhine. Öncelikle tarım politikasının değişmesi gerekiyor. Uygulanan politikalar sonucu, köyler boşalıyor. Sözleşmeli tarım dayatılıyor. Üretici, üretim boyunca harcadığı paranın ve emeğinin karşılığını alamıyor. Bu nedenle üreticiler olarak taleplerimizi dillendireceğiz, mücadele edeceğiz. İktidarın ve tarım ve gıda temellerinin dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz. Çıkış yolunun üreticilerin örgütlenmesinde geçtiğini vurgulayan Sağra, "Üreticilerin sorununu ancak üretici anlar. Bu nedenle üreticilerin örgütlenmelerin, birlik olmaktan başka seçeneği yok. Ürünümüze, emeğinize sahip çıkıp talana ve soyguna dur demeliyiz" dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: FINDIK, FİYATI, , ÜRETİCİLERLE, , BELİRLENMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı