FINDIĞIN ÇIKIŞI KISA SÜRDÜ

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
27 Kasım 2021 - Cumartesi 17:00 Bu haber 946 kez okundu
 
FINDIĞIN ÇIKIŞI KISA SÜRDÜ
Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatları inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Dolardaki ani yükselişle birlikte fındık fiyatları 28 TL’yi görmüştü ancak yeniden 26 TL seviyesine indi.
Ekonomi Haberi
FINDIĞIN ÇIKIŞI KISA SÜRDÜ

Bir önceki gün 28 TL’den 27 TL’ye gerileyen fiyatları dün 26  TL’den işlem gördü. Böylelikle serbest piyasa ile TMO fiyatları eşit seviyede seyrediyor. Fiyatların geleceği için ise bir yorum yapılamıyor. 
Fiyatların yükselmesiyle özellikle emanet fındık satanların sayısında artış olduğu bildirildi. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, dolara göre gerçek fındık fiyatının 36 TL olması gerektiğini söyledi. Akça, “Sezon başında TMO tarafından verilen 26,50 TL zaten yeterli değildi ama 12 Ağustos’ta açıklandığında bu 3,1 dolara karşılık geliyordu. Bugün 3 dolar, 1 doları 12 lira olarak baz alırsak 36 TL yapar. Ancak piyasa bu rakamdan çok uzakta. Her ne kadar şu an 26-27 TL’lik rakamları görsek de bu aslında üreticinin emeğinin karşılığı olan fiyat değil.  Tüm bu durum karşısında biz Tarım Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın bizi görmesini, sorunlarımızı anlaması bekliyoruz. Bize göre yapılması gereken -bunu altını çizerek ifade ediyorum- en az 3 dolar üzerinden fındık fiyatının güncellenmesidir. Bu güncelleme yapılırsa bu ana kadar sömürülen üreticinin yüzü bir parça gülebilir” dedi.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Orçun Uçar
Etiketler: FINDIĞIN, ÇIKIŞI, KISA, SÜRDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı