FINDIĞI DEPOLARKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
31 Ağustos 2021 - Salı 09:12 Bu haber 1533 kez okundu
 
FINDIĞI DEPOLARKEN BUNLARA DİKKAT EDİN
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan: “Fındığı jüt çuvallarda muhafaza etmek gerekiyor çünkü naylon çuvallarda fındık bekletmek nem oranını arttırarak ürünün ömrünü azaltıyor” dedi
Ekonomi Haberi
FINDIĞI DEPOLARKEN  BUNLARA DİKKAT EDİN

Ordu’da resmi olarak 7 Ağustos tarihinde başlayan fındık hasadı birçok yerde tamamlandı ancak hasadın devam ettiği bölgeler de var. Fındığını toplayıp, kurutan ve ihtiyaçları bulunan bazı üreticiler ise fındıklarını tüccar ve manavlara satmaya başladı. Ürünlerini kurutan ve satmak istemeyen üreticiler ise, kuruttukları fındıklarını evlerinde ve depolarında muhafaza ediyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, depolanacak fındığın nem oranının yüzde 6 ve altında olması gerektiğini belirterek, naylon çuvallarda bekletilen fındıkların ilerleyen günlerde bozulabileceğini belirtti.
 
“Çuval tercihi çok önemli”
Fındıkların ömrünün uzun olması açısından üreticilere bazı tavsiyelerde bulunan Soydan, şu ifadelere yer verdi: “An itibariyle çoğu üreticimiz, fındık toplama işlerini bitirdi. Artık yüksek kesimlerde belki harmanlarda çuvala girmeyi bekleyen fındıklar bulunuyor. Bu süreçten sonra üreticilerimiz çok önemli kurallar bekliyor. Fındıkta üreticilerimizin birçoğu hemen pazara indirmiyor, evinde ve ambarlarında bekletiyor. Bu süreçte yapılması gereken kurallar var. Özellikle depolarında fındığını bekleten üreticilerimiz fındıklarını muhakkak nem oranlarını yüzde 6’nın altına indirmesi lazım. Çünkü nem oranı yüksek olan fındıklar çuvallandıkları zaman bazı bozulmalara ve ömrünün kısa olmasına sebep oluyor. Onun yanında muhakkak fındıklarımızı jüt çuvallarda muhafaza etmek gerekiyor. Çünkü naylon çuvallarda fındığımızı bekletmek nem oranını arttırarak ömrünü kısaltıyor” dedi. 
 
“Fındık sıcakken çuvala sokmayın”
Soydan, "Fındığı çuvallama işlemi akşam ya da sabahın serin saatlerinde yapılmalıdır. Güneşli ve fındığın sıcak olduğu saatlerde çuvallama  yapılmamalıdır. Üreticilirimiz bu noktaya da dikkat ederlerse daha olumlu bir depolama süreci geçirmiş olurlar" dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: FINDIĞI, DEPOLARKEN, , BUNLARA, DİKKAT, EDİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı