ERKEN HASAT ORDU KİVİSİ’NİN ADINI ZEDELİYOR

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
09 Ekim 2021 - Cumartesi 12:37 Bu haber 1308 kez okundu
 
ERKEN HASAT ORDU KİVİSİ’NİN ADINI ZEDELİYOR
Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar; “Kivinin erken hasat edilmesi durumunda, ürünün depo ömrü kısalıyor ve kalitesi düşüyor. Ordu kivisinde coğrafi işaret belgesi var, onu da zedelemiş oluyorlar” dedi
Gündem Haberi
ERKEN HASAT  ORDU KİVİSİ’NİN  ADINI ZEDELİYOR

Ordu, ülke genelinde en çok kivi üretiminin yapıldığı ikinci şehir. İlk sırada ise Yalova yer alıyor. Fındığın yanında önemli geçim kaynaklarından biri alan kivide ise bu yıl rekolte kaybı olması öngörülüyor. Konu hakkına önemli açıklamalarda bulunan Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, kivide erken hasat yapılması durumunda hem depo ömrünün kısalacağını hem de kalitesinin düşeceğini söyledi. Erken hasat konusunda üreticilerimizin dikkat etmesi gerekiyor diyen Başkanı Uzunlar, bölgede fındıktan sonra üreticisine en çok kazandıran tarım ürününün başında kivinin yer aldığını belirtti. 
 
“Kivi hasadına yaklaşık 1 ay kaldı”
Başkan Uzunlar; “Aroma konusunda Ordu kivisi Yalova kivisinden daha kaliteli. Hasat sezonuna ise yaklaşık bir ay kaldı. Ürününü erken toplayıp satan kivi üreticilerine seslenmek istiyorum. Böyle yaparsanız hem depo ömrü kısalıyor, hem de kivinin aroması azalıyor. Ordu kivisinde coğrafi işaret belgesi var, onu da zedelemiş oluyorsunuz. Bu nedenle erken hasat konusunda üreticilerimizin mutlaka  dikkat etmesi gerekiyor” dedi.
 
“Geçen sene 8 bin ton civarında kivi oldu”
Başkan Uzunlar; “Ordu’ya getirisi, fındıktan sonra en fazla katma değer üreten ürün kivi ama bu sene şu an için bir şey söyleyemeyiz çünkü tam fiyatlar oturmadı. Geçtiğimiz yıl 8 bin ton civarında kivi olmuştu, bu da yaklaşık 48 milyon lira. Kivi, Ordu iline bir katma değer kazandırmış oluyor. Bu sene umarım onun üzerine çıkar, çünkü kivinin fiyatı yukarıya çıkacak diye düşünüyoruz” dedi. 
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: ERKEN, HASAT, , ORDU, KİVİSİ’NİN, , ADINI, ZEDELİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı