DOĞALGAZ ZAMLARI VATANDAŞI ELEKTRİKLİ BATTANİYEYE YÖNLENDİRDİ

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
23 Kasım 2021 - Salı 10:10 Bu haber 2145 kez okundu
 
DOĞALGAZ ZAMLARI VATANDAŞI ELEKTRİKLİ BATTANİYEYE YÖNLENDİRDİ
Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte özellikle sobalı evlerde elektrikli battaniye kullanımı arttı. Elektrikli ısıtıcı satıcıları arka arkaya gelen doğalgaz zamlarının da birçok kişiyi alternatif ısınma yöntemlerine ittiğini belirtti
Ekonomi Haberi
DOĞALGAZ ZAMLARI VATANDAŞI  ELEKTRİKLİ BATTANİYEYE YÖNLENDİRDİ

Kış aylarının başlaması ve havaların iyice soğumasıyla birlikte elektrikli battaniye satışlarında bir artış oldu diyen Ordulu manifaturacılar; ''Özellikle evinde doğalgaz kullanmayan, soba yakan vatandaşlar elektrikli battaniyelere yoğun bir ilgi gösteriyor. Doğalgaza gelen son zamlardan sonra vatandaşın eli kombiye gitmeye korkar oldu. Durum böyle olunca ısınmak işin farklı yöntemler arayan birçok kişi ise öncelikle elektrikli ısıtıcıları ve elektrikli battaniyeleri tercih ediyor. Kalitesine göre elektrikli battaniye fiyatlar değişiyor. Genel olarak fiyatlarımız 50-100  lira civarında. Hem ucuz hem de kullanışlı olduğu için vatandaşlar tarafından oldukça tercih ediliyor. Soba yanan evlerde soba sadece bulunduğu odayı ısıtıyor, evin diğer odaları soğuk olduğu için bu odalarda elektrikli battaniye kullanılıyor” dedi. 
 
“Dikkatli kullanılmazsa
 tehlikeli olabilir”
Kış aylarında sıcacık bir yatakta uyumamızı sağlayacak tercihler arasında yer alan elektrikli battaniyeler doğru kullanıldığı, talimatnamelere uyulduğu sürece son derece güvenlidir diyen manifaturacılar, “Uzun yıllardır vatandaşlarımız tarafından kullanılan bu battaniyeler ısıyı bünyesinde koruduğu için yatağı sürekli sıcak tutmakta, kış günleri ve gecelerinde ısınmak için başka bir yöntem aramak gerektirmemektedir. Elektrikli battaniyelerin özelliklerinden biraz bahsedelim; Soğuktan ve özellikle nemli ortamdan koruduğu, rutubeti önlediği için romatizmaya, vücut ağrılarına iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler, adaleleri gevşetir, daha verimli ve derin uyku ortamı, imkanı sağlar. Yatağı ısıttığı için odanın tamamını ısıtma zorunluluğu yoktur, enerji tasarrufuna imkan tanır. Battaniyeler tek kişilik elektrikli, çift kişilik elektrikli ve iki ayrı kumandalı olarak piyasaya sunulmaktadır. Yatağınıza uygun ebatta alacağınız battaniyeyi yatağınıza seriniz, çarşafınızı battaniyenizin üzerine seriniz. Battaniyeyle vücut doğrudan temas etmemelidir. Kullanım boyunca battaniye kırışık veya katlanmış olmamalıdır, böyle bir durum battaniyenizin elektrik devrelerini zarara uğratacak, bu da tehlike doğuracaktır. Yatağa girmeden yarım saat önce fişini prize takınız ve elektrikli battaniyenizi aktif hale getiriniz. Üzerindeki ısı kontrol kısmında istediğiniz ısıya, sıcaklığa ayarlayınız. İçindeki kanallar vasıtasıyla sıcaklığı muhafaza edecektir. Sıcaklık sizin için yeterli dereceye geldikten sonra, yatmadan önce battaniyenizin fişini çekiniz, elektrik bağlantısını kesiniz. Uyurken battaniye elektriğe bağlı olmamalıdır. Elektrikli battaniyeyi kesinlikle su ile temas ettirmeyiniz, su ile yıkamayınız, kuru temizlemeye vermeyiniz, kimyasal temizlik maddelerini bu amaçla kullanmayınız. Battaniyenizi havalandırmanız yeterlidir. Battaniyenizi tırmalamaları ve dişlemeleri muhtemel evcil hayvanlarınızdan uzak tutunuz. Battaniyenizi teknik özelliğine uygun şebeke geriliminde kullanınız. Kullanmayıp kaldıracağınız dönemlerde nemsiz, rutubetsiz ortamlarda muhafaza ediniz. Battaniyenizi kesinlikle ütülemeyiniz. Battaniyeyi ısıtan tellerde bükülmelere neden olmamak için üzerine aşırı basınç uygulamayınız. İçindeki elektrik sisteminin kısa devre yapmasına sebebiyet vermemek için yatağınıza sabitleme amacıyla çengelli iğne ve benzeri metaller kullanmayınız. Bilinçli bir şekilde kullanıldığı zaman elektrikli battaniyelerin hiçbir zararı olmaz. Bir kez daha söylüyorum, yatmadan önce elektrikli battaniyenin fişini mutlaka çekiniz. Bu çok sık yapılan bir hata, yatmadan yarım saat, bir saat önceden fişe takın, zaten yatak ısınacaktır. Fiş takılı olarak sabaha kadar elektrikli battaniyenin üzerinde yatmayın'' ifadelerine yer verdi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: DOĞALGAZ, ZAMLARI, VATANDAŞI, , ELEKTRİKLİ, BATTANİYEYE, YÖNLENDİRDİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı