CHPLİ KAYA’DAN BALIKÇILAR İÇİN KANUN TEKLİFİ

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
23 Ekim 2021 - Cumartesi 11:21 Bu haber 415 kez okundu
 
CHPLİ KAYA’DAN BALIKÇILAR İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, balıkçıların artan yakıt giderleri nedeniyle zor günler geçirdiğine dikkat çekerek Meclis’te verdiği kanun teklifi ile balıkçı teknelerine yüzde 50 ucuza mazot verilmesini istedi
Gündem Haberi
CHPLİ KAYA’DAN BALIKÇILAR İÇİN KANUN TEKLİFİ

Trabzon Milletvekili Kaya Su Ürünleri Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin gerekçesinde, “Bu düzenleme ile balıkçı gemilerinin kullandığı mazotun 50’sinin Hazinece karşılanması amaçlanmaktadır. Bu sayede balıkçılarımızın maliyetleri azalacak ve vatandaşlarımız daha ucuza balık yiyebilecektir.” dedi.
Balıkçılık faaliyetlerinin Karadeniz Bölgesinin önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirten Ahmet Kaya, “Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’de 18.483 balıkçı gemisi bulunmaktadır. Yaklaşık 350 binden fazla kişi balıkçı gemilerinde çalışmaktadır. Ekonomideki kötü gidişat balıkçılık faaliyetlerini de olumsuz yönde etkilemiştir. Artan giderler ve hayat pahalılığı nedeniyle balıkçılıktan geçimini sağlayan yüz binlerce insanımız zor günler geçirmektedir.” dedi.
CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya kanun teklifi ile ilgili şunları söyledi: “Bilindiği üzere, balıkçı teknelerimiz ÖTV'siz yakıt kapsamına alınmıştı. Birkaç yıl öncesine kadar balıkçılarımız litresi 3 lira olan mazotu ÖTV’siz 1 buçuk liraya yani yarı fiyatına alabiliyordu. Son zamanlarda akaryakıta yapılan zamların ÖTV’den karşılanması ve üst üste gelen zamlar nedeniyle ÖTV sıfırlandı. Balıkçılarımızın ÖTV’siz ucuz mazot avantajı ortadan kalktı. Bugün mazot fiyatları 8 lirayı aşmıştır. Yakıt giderlerindeki büyük artış, balıkçılık maliyetlerini de artırmaktadır.”
“Günlük 3 ton ile 5 ton arasında yakıt tüketen balıkçı gemilerimizin aylık yakıt giderleri 700 bin lirayı bulmaktadır. Artan giderler nedeniyle zor günler yaşayan balıkçılarımız bankalara ve komisyonculara olan borçlarını ödeyemez noktaya gelmiştir. Çalışanlarının giderlerini karşılamakta zorlanan balıkçılarımız bugün büyük mağduriyetler yaşamaktadır.”
 
Vatandaşlarımız Ucuza Balık Yiyemiyor
“Öte yandan balıkçılarımızın maliyetlerinin artması balıkçı tezgahlarına da olumsuz yansıyarak balık fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde balıkçılık maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımız maalesef ucuza balık yiyememektedir ve milyonlarca vatandaşımız bu durumdan olumsuz etkilenmektedir."
“Hem balıkçı esnafımızın kazanabilmesi, hem de vatandaşlarımızın ucuza balık yiyebilmesi için balıkçı gemilerinin kullandığı mazotun 50’sinin Hazinece karşılanması ve balıkçılarımızın birkaç yıl öncesinde olduğu gibi mazotu 50 daha ucuza almaları sağlanmalıdır. Umarım balıkçılarımız için yaptığımız bu öneri iktidar yetkilileri tarafından dikkate alınır ve balıkçılarımız için adım atılır.”
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: CHPLİ, KAYA’DAN, BALIKÇILAR, İÇİN, KANUN, TEKLİFİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı