BİRKAÇ GÜN DAHA SABREDİN
Haber
02 Ağustos 2021 - Pazartesi 09:46 Bu haber 1281 kez okundu
 
BİRKAÇ GÜN DAHA SABREDİN
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, ''İlimizde fındık hasadına sayılı günler kaldı. Üreticilerimizden ricamız fındık hasadına açıklanan tarihten önce başlamamalarıdır, birkaç gün daha sabretsinler'' dedi.
Ekonomi Haberi
BİRKAÇ GÜN DAHA SABREDİN

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, coğrafyanın en önemli geçim kaynağı olan fındığın hasat dönemine yaklaşık birkaç gün kaldığını söyleyerek üreticilere çağrıda bulundu. Fındık hasat tarihleri sahil kesiminde 7 Ağustos, orta kesimlerde 12 Ağustos ve yüksek kesimli bölgelerde ise 17 Ağustos olarak açıklandığını belirten Soydan, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi; ''Fındık hasadına erken başlanırsa hem randıman düşer hem de kilo kaybına neden olur'' dedi. Fındık toplama tarihlerinin açıklanmasının amacının, fındığın olgunlaşma döneminin ortalaması olduğunu söyleyen Soydan, “Maalesef bazı üreticilerimiz bu tarihlerden önce hasatlarına başlıyorlar. Şu an fındık hasadına yaklaşık 3-5 gün kaldı. Erken toplanan fındıklarda bir randıman kaybı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu da kilo kaybı ve ekonomik yönden bir getiri anlamında da kayba yol açıyor. Hem üreticinin cebine girecek olan para düşüş olacak, hem de fındıkta kalite kaybına yol açacak. Onun için çok dikkat etmemiz lazım. Eğer bahçemizde fındık olgunlaşmış ise toplanabilir ancak olgunlaşmayan bahçelerde muhakkak olgunlaşmasını beklemek gerekir. Sonuçta bir yıl bu fındığın toplanmasını bekliyoruz. Daha kaliteli ve randımanlı fındık almak için süreci iyi beklemek lazım. Bizim için bir randıman demek, mevcut fiyatın yüzde 20’si demektir” dedi. 
 
''Fındığımız çok değerli bu yüzden üretici de karşılığını almalı''
Fındık bölgemizin en önemli geçim kaynağı diyen Soydan, şu ifadelere yer verdi; ''Dünyada fındığın yüzde 70’ini Türkiye üretiyor, yüzde 80’ini ihraç ediyor. Baktığınızda dünyayı fındıkta biz besliyoruz. Bölgemizin de ülkemizin de fındıktan 2 milyar dolar üzerinde ihracat geliri var. Bu sadece girdisiz net bir gelir. Ayrıca tarım ihracatımızın da yüzde 10’u net fındıktan karşılanıyor. Onun için çok önemli bir ürün ve gelir yeri var. O açıdan fındığın devamlı hem ihracatta hem iç tüketimde, manav ve üretim bazında herkesin kazanması lazım. Fındığımızın geleceğinin istikrarlı olması için, fiyatta, tüketimde muhakkak üreticinin kazanması lazım. Taban fiyatı açıklanırken bunların da göz önünde bulundurulması gerekiyor'' dedi. 
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: BİRKAÇ, GÜN, DAHA, SABREDİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı