BERAT ALBAYRAK'IN İSTİFASI ÇÖZÜM DEĞİL
Haber
10 Kasım 2020 - Salı 11:00 Bu haber 339 kez okundu
 
BERAT ALBAYRAK'IN İSTİFASI ÇÖZÜM DEĞİL
SP İl Başkanı Av. Erkan Temiz; ''Hazine ve Maliye Bakanı'nın değişmesi şu an hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Değişmesi gereken ekonomik sistemdir ve üretimin ön plana çıkarılmasıdır'' dedi
Gündem Haberi
BERAT ALBAYRAK'IN İSTİFASI ÇÖZÜM DEĞİL

Bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, instagram hesabından istifa ettiğine yönelik bir paylaşım yaptı. Albayrak, paylaşımında, "Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım'' ifadelerine yer verdi. Albayrak'ın istifasını değerlendiren ve çarpıcı açıklamalarda bulunan Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Av. Erkan Temiz, bu istifanın bir çözüm olmadığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti; ''Öncelikle şunu ifade etmemiz gerekir; bir bakanın istifa etmesi ilk defa yaşanan bir durum değil. Ama Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olmasından dolayı kendisi sürekli ülkenin gündeminde yer alan bir isimdi. Damat Albayrak, çoğunlukla eleştirilen bir bakandı. Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başlamasının ardından Türkiye ekonomisinde yaşanan ciddi çöküş dolayısıyla bilindiği üzere eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Üreticisinden tüketicisine varana kadar tüm vatandaşlarımız döviz kurunun altında ezilirken ve ciddi anlamda bir enflasyon söz konusuyken tutup da 'biz döviz kuru tarafına bakmıyoruz, maaşını dolarla mı alıyorsun, istesek doları düşürürüz' gibi sözler sarf etmesi bütün vatandaşların tepkisini çekmişti. Berat Albayrak'ın bu umursamaz sözleri herkesin dikkatini çekmiş ve doğal olarak ağır eleştiriler almıştı. Tabi Cumhurbaşkanı'nın böyle bir tablo karşısında sessiz kalması ve hala kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapılmamış olması ise dikkate şayan bir durumdur'' dedi. 
 
''Üretim yapmazsak bu sorun çözülmez''
Maalesef ülkemizdeki önemli görevlerin ehliyet ve liyakat sahibi olmayan kişilere verildiğini görüyoruz diyen Başkan Temiz; ''Her alanda Ak Partili isimlerin, aileden olan kişilerin ülkemiz açısından önemli ve kritik görevlere getiriliyor olması, ehliyet ve liyakata bakılmadan, bu işi yapabilir mi yapamaz mı diye sorgulamadan sadece aileden biri diye önemli görevlere getirilmeleri böyle sonuçlara yol açıyor. Bu durum herkesin dikkatini ve tepkisini de çekiyor. Berat Albayrak'ın isifa etmesiyle bu göreve tabi ki yeni bir isim atanacaktır. Ama bizim burada dikkat ettiğimiz bir diğer konu ise şu; Ne olursa olsun yaşanan bu değişiklik sadece bir nöbet değişimi, yani sadece sistemin bekçisi değişmiş olacak veya değiştirilecek. Ama ülkemizdeki faizci, kapitalist sömürü düzeni devam ediyor. Berat Albayrak'ın görevinden ayrılması ve onun yerine başka bir isimin getirilmesi bir çözüm değil. Merkez Bankası'nın başkanının da değiştirilmesi ve onun yerine başka bir Ak Partili isimin getirilmesi sonucu değiştirmiyor ve değiştirmeyecektir. Önemli olan ülkemizdeki ekonominin temel meselesi yani sistemsel bir sorundur. Tüketim üzerine kurulmuş bir ekonomik sistem var. Üretim neredeyse hiç yok ve her geçen gün giderek azalıyor. Özelleştirme adı altında ülkenin üretim yapan sanayilerine kilit vuruldu. Bu kilit vurmanın neticesinde de üretim dibe çakıldı ve tamamen ithalatla yaşar hale getirildik. Ülkenin ciddi anlamda dövize ihtiyacı var. Paranızın değeri ürettiğiniz kadardır. Aslında dolar yükselmiyor, bizim paramız yani Türk Lirası hızlı bir şekilde değer kaybediyor ve aşağılara iniyor'' dedi.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: BERAT, ALBAYRAK'IN, İSTİFASI, ÇÖZÜM, DEĞİL,
Yorumlar
Haber Yazılımı