“BEBEKLERE YANLIŞLIKLA COVİD-19 AŞISI YAPILAMAZ”

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
24 Eylül 2021 - Cuma 11:12 Bu haber 1304 kez okundu
 
“BEBEKLERE YANLIŞLIKLA COVİD-19 AŞISI YAPILAMAZ”
Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım; “Dr. Zafer Bey yaptığı açıklamada aslında Covid-19 aşısının bebeklerde zararsız olduğuna vurgu yapmak isterken farkında olmadan, aşı karşıtlarının ekmeğine yağ sürmüş ve binlerce Aile Sağlığı Merkezi çalışanını da zan altında bırakmıştır” dedi.
Sağlık Haberi
“BEBEKLERE YANLIŞLIKLA  COVİD-19 AŞISI YAPILAMAZ”

Katıldığı bir canlı bağlantıda, bebek ve çocuklara yanlışlıkla Covid-19 aşısı uygulandığını ve bununla ilgili çalışmalarının ünlü bir tıp dergisinde de yayınlanacağını söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl’e sosyal medyada tepki yağdı. NTV ekranlarında deneyimlerini paylaşan çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Kurugöl, şöyle konuştu; “Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela başka bir aşıyla, hepatit B aşısıyla, kızamık aşıyla karıştırabiliyorlar sağlık ocaklarında. Küçük çocuklara Covid-19 aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde. Ve son derece iyi antikor oldu. Altı aylık bebekte, bir aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları da yayınlayacağız yakın zaman içinde çok ünlü bir tıp dergisinde. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor” dedi. Konuyu değerlendiren Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, “Aile Sağlığı Merkezleri’nde yanlış aşı yapılması gibi bir durumdan bahsediliyor. Bu çok talihsiz bir açıklama olmuş” dedi. Aile Sağlığı Merkezleri’nde çok uzun süredir aşılama barkod okuma sistemiyle yapılmaktadır diyen Başkan Yıldırım, şu ifadelere yer verdi; “Süreç bakanlık tarafından elektronik ortamda aşının sevkiyatından uygulanma aşamasına kadar takip edilmektedir. Önce aşı flakonu üzerindeki barkod okutulur ve sistem size bu aşının kişiye uygulanabilir olup olmadığını söyler. Sistemden tüm onaylar alındıktan sonra aşı enjektöre çekilir ve ilgili personel tarafından uygulanır. Her hangi bir şekilde yanlış aşı okutulması durumunda ise sistem uyarı verir ve onay vermez. Olası bir yanlışlık durumunda ise stokla ilgili sorun olacağından sağlık müdürlükleri hemen soruşturma başlatır. Yıllardır bu düzen bu şekilde işlemektedir.
Dr. Zafer Bey yaptığı açıklamada aslında bu aşının bebeklerde zararsız olduğuna vurgu yapmak isterken farkında olmadan aşı karşıtlarının ekmeğine yağ sürmüş ve binlerce Aile Sağlığı Merkezi çalışanını da zan altında bırakmıştır. Kendisi açıklamasında birden çok bu şekilde vaka olduğunu ve hatta bu vakalarla ilgili çalışma yapıldığını ve yakın zamanda yayınlanacağını söylemiştir. Bu tam anlamıyla skandal bir açıklama. Böyle bir çalışmanın etiken ve hukuken yapılması mümkün değildir” dedi.
 
“Tüm aile hekimlerini zan altında bırakan bir açıklama olmuş”
Bizler aile hekimleri olarak böyle bir yanlışlığın içerisine çekilmekten hoşnut değiliz diyen Başkan Yıldırım; “Durumun aydınlatılmasını ve Dr. Zafer beyin bahsettiği çalışmanın ne olduğunu, nerede ve kimlerin izniyle yapıldığını daha net açıklamalarla talep ediyoruz” dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: “BEBEKLERE, YANLIŞLIKLA, , COVİD-19, AŞISI, YAPILAMAZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı