''BAŞKAN KİBAR, ZARARI OLMADIĞINI İSPATLASIN''
Haber
09 Kasım 2020 - Pazartesi 09:48 Bu haber 355 kez okundu
 
''BAŞKAN KİBAR, ZARARI OLMADIĞINI İSPATLASIN''
Altın madeni faaliyetlerinin Fatsa'ya bir zararı yok diyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar'a seslenen Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş, ''Bu açıklama şunu gösteriyor; biri veya birileri ne yazık ki Başkan Kibar'ı kullanıyor. Başkan Kibar bu yanlıştan dönmeli ve sorularımıza cevap vermeli'' dedi.
Gündem Haberi
''BAŞKAN KİBAR, ZARARI OLMADIĞINI İSPATLASIN''

Bilindiği üzere Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar, konuk olarak katıldığı bir telvizyon programında Fatsa'da sürdürülen altın arama faaliyetlerinin ilçeye herhangi bir zararının olmadığını söylemişti. Başkan Kibar'ın bu açıklamalarına tepki gösteren ve önemli açıklamalar yapan Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş, ''Başkan Kibar çok sevilen ve saygı duyulan bir insan ama yaptığı bu açıklamadan sonra sadece bizlerin değil birçok kişinin tepkisini çekti. Başkan Kibar'ın yaptığı bazı açıklamalar ise tamamen birbirinin zıttı söylemler. Bir tarafta 'ben de taş ocaklarının kapatılması için mücadele ettim' diyor, diğer tarafta ise siyanürle altın arayanların 'maden çalışmalarının Fatsa'ya herhangi bir zararı' yok diyor. Bu ne yaman çelişki anlamak mümkün değil. Eğer bu siyanürle maden arama faaliyetlerinin Fatsa'ya bir zararı yoksa raporlar hazırlayıp bunları kamuoyu ile paylaşsınlar. Biz bu zamana kadar belgesiz, raporsuz ve kanıtsız olarak tek bir açıklama yapmadık. Söylediğimiz ve açıkladığımız her şey belgeli ve raporlarla ispat edilmiş gerçeklerdir. Altın madeninin Fatsa'ya bir zararı yok diyorsunuz o halde şöyle yapalım; Fatsa Belediyesi, Ordu Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve malum maden şirketinin yetkilileriyle beraber oluşturulacak bir komisyon ile koordinatları bizde mevcut olan maden sahası ve çevre bölgelerden numuneler toplayıp, analize gönderelim. Analiz sonuçları gerçekleri bir kez daha ortaya koysun ve herkes görsün. Yoksa hiçbir analiz ve rapor olmadan, 'periyodik olarak sürekli toprak ve su analizleri yapıyoruz. Ne toprakta ne de suda ağır metal kirliliği yok' diyerek bunu vatandaşa yutturamazsınız. Yazıktır, günahtır. Yapmayın bunu, insanların hayatıyla, geleceğiyle oynamayın'' dedi.
 
''Fatsa'daki yabancılar kim?''
Başkan Odabaş; ''Kibar Başkan, televizyondaki diğer konuşmasında ise, 'dışarıdan gelen yabancılar bu maden işini kaşıyor' diye bir açıklama yaptı. Şimdi bizler de haklı olarak merak ediyor ve soruyoruz. Kim bu yabancılar? Bu bahsettiğiniz yabancıları kamuoyuna açıklamanız gerekiyor. Yok açıklamazsanız eğer kimsenin sizlere güveni kalmayacaktır. Siz bu yabancıların kim olduğunu söyleyin bizler de bu yabancıları içimizde barındırmayalım. Sayın Kibar Başkan, yabancılar dediğin yoksa İngiliz ve Kanadalı firmalar ve onlara işbirliği yapan yerli işbirlikçiler olmasın sakın'' dedi.
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: ''BAŞKAN, KİBAR,, ZARARI, OLMADIĞINI, İSPATLASIN'',
Yorumlar
Haber Yazılımı