“ATMA TAMİR ET” AKIMI GİDEREK BÜYÜYOR

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
19 Ekim 2021 - Salı 09:08 Bu haber 840 kez okundu
 
“ATMA TAMİR ET” AKIMI GİDEREK BÜYÜYOR
Altınordu ilçesinde “Kot Doktoru” olarak tanınan ve kot ürünlerin tamirini yapan Salih Öztürk, İsveç’te ortaya çıkan “Atma tamir et” akımını sürdürüyor
Ekonomi Haberi
“ATMA TAMİR ET”  AKIMI GİDEREK BÜYÜYOR

İlk olarak İsveç'te ortaya çıkan bir akım olan “Atma tamir et” uygulamasını sürdüren Öztürk, bu akıma rağbetin giderek arttığını ifade etti. Altınordu ilçesinde kot doktoru olarak da bilinen ve uzun yıllardır terzilik yapan Öztürk, neredeyse sadece kot ürünlerin tamirini gerçekleştiriyor. Öztürk, hem yıpranan kot ürünleri onararak kullanılır hale getiriyor, hem de ekonomiye katkı sağlıyor. Öztürk'ün kot ürünlerle daha çok ilgilenmesi ise çocukluk yıllarında pahalı olduğu için alamamasından ve kot ürünleri çok sevmesinden kaynaklanıyor. Öztürk, İsveç'in akımı olan atma tamir et uygulamasına da tam destek veriyor. Müşterilerin istekleri üzerine zarar gören kot malzemeler üzerinde değişiklikler yaparak tamir ettiğini, yırtık olanları da çağın modası olan ‘yırtık kot' şekline yeniden işlediğini söyleyen Öztürk, yapılan işçiliğin terzilik sanatından farklı olduğunu söyledi.
 
“Bu akım çok ilgi görüyor”
Öztürk, geri dönüşüm konusunda dünyanın geri kalan ülkelerine örnek teşkil eden ve atma tamir et sloganıyla başlatılan akıma da tam destek veriyor. İnsanların, yırtılan kot ürünleri olduğu gibi, çoğu eşyanın da geri kazanabileceğini aktaran Öztürk, “Gençlerimiz, yırtık kotlarını değerlendirme açısından bizlere getirebilirler. Onları tamir yapıp orijinale yakın bir şekilde verelim. Yenisini almaktansa eskilerini giyebilirler, akım bu. Şuanda düğmelerini dahi dikemeyen gençlerimiz var. Atmasınlar, değerlendirsen ve kendi aile ekonomisine katkıda bulunsunlar. Bu şekilde eşyaları atmayıp, tamir ettirsinler” dedi.
 
“Kot bir yaşam tarzı”
Çıraklık döneminde kendisinde kot hastalığı olduğunu, pahalı olduğundan dolayı da herkesin alamadığını ifade eden Öztürk, “O zamanlar çok pahalıydı, bunun etkisi var. Biraz da terzilik mesleğinin zamanla azalacağını gördüğüm için bu işe yöneldim. Kot ürün giymek bir yaşam tarzı” dedi. 
 
“Ordu dışından bile gelen var”
Farklı illerden dahi müşterilerinin olduğunu söyleyen Öztürk, “Bizim amacımız buraya gelen herkesin memnun ayrılmasıdır. Kot ürünleri öyle bir tamir ediyoruz ki yeni gibi oluyor. Müşteriler çoğu zaman tamir edilen yeri göremiyor bile, dikiş izi arıyor ama bulamıyorlar” dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: “ATMA, TAMİR, ET”, , AKIMI, GİDEREK, BÜYÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı