Akkuş’un geleceği doğa turizminde

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
23 Ağustos 2021 - Pazartesi 09:10 Bu haber 763 kez okundu
 
Akkuş’un geleceği doğa turizminde
Akkuş’ta Argan Yerel Eylem Grubu Derneği’nin Yerel Kalkınma Stratejisi faaliyetleri kapsamında “Akkuş’ta Ekoturizm” konulu seminer düzenlendi
Turizm Haberi
Akkuş’un geleceği doğa turizminde

Akkuş’ta ekonomik, kültürel ve toplumsal gelişime katkı sağlamak, sahip olunan kaynakları kullanabilme ortamı oluşturabilmek ve kırsal kalkınmaya destek olmak amacıyla bir yıl önce kurulan Argan Yerel Eylem Grubu Derneği faaliyetlerine devam ediyor. Derneğin Yerel Kalkınma Stratejisi  faaliyetleri kapsamında “Akkuş’ta Ekoturizm” konulu seminer düzenlendi. Programa Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, TKDK İl Koordinatörü Berkay Çelik, Doç. Dr. Üzeyir Kement, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Ordu Kırmızı Et ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Resul Demir, Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Akkuş Ekoturizme Son
 Derece Elverişli Bir Yer
Programa konuşmacı olarak katılan Ordu Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Üzeyir Kement, katılımcılara ilçede turizm potansiyelinin geliştirilmesi için neler yapılması gerektiğiyle ilgili bilgiler verdi. Kement, “Ekoturizmçevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahat olarak tanımlanabilir. Turizm pazarında, doğaya dayalı turizm olarak tarif edilen ekoturizm, çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen, doğal ortamın sürdürülebilirliğini sağlayan ve yerel halkın sosyo- ekonomik gelişime katkı sağlayan sürdürülebilir kalkınma planı aracı olarak görülmektedir. Akkuş özellikle doğasıyla coğrafyasında yetişen ürünlerle ekoturizmson derece elverişli bir yer. Özellikle son dönemde küresel iklim krizin yaşandığı bugünlerde şehrin stresinden ve yoğunluğundan uzaklaşmak isteyen insanlar doğal ortamlara yöneliyor. İnsanlar Akkuş’a gelerek doğal yürüyüş parkurlarında yaylalarda şelalelerde vakit geçirerek bu stresten uzaklaşarak hoşça vakit geçirebilirler” dedi. 
Akkuş Belediye Başkanı, aynı zamanda derneğin yönetim kurulu Başkanı İsa Demirci Akkuş’un gelecek vizyonunudoğa turizmi olarak belirlediklerini belirterek, “Bulunduğumuz coğrafya itibari ile ilçemiz barındırdığı doğal güzelliklerle turizm açısından bir cazibe merkezi. Pandemi döneminde insanların eskisi gibi kalabalık ortamlarda tatil yerine, daha sakin, doğa ile iç içe alanları tercih ettiğini gördük. Biz de ekoturizmle bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz.  Biz bugüne kadar doğal güzelliklerimizi korumak için yaylalarda yapılaşmaya kesinlikle izin vermedik. Muhteşem doğamızı korumak için kendi elektriğimizi dahi güneşten ve rüzgârdan üretiyoruz. Bizim şuanda tek sorunumuz konaklamayla ilgili. Bu sorunu da çözmek için gerek Akkuş Belediyesi olarak bizler gerekse de özel teşebbüs aracılığıyla yapılacak yatırımlarla bu sorunu çözeceğiz” dedi.
TKDK İl Koordinatörü Berkay Çelik de Argan Yerel Eylem Gurubu Derneği’nin ilçedeki her kesime yönelik kooperatifleşme, kırsal turizm eğitimi ve Organik tarım eğitimleri ile bölgede ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek Derneğin bölgeye örnek olduğunu söyledi.
Programda konuşan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar ve Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi ise Akkuş’un bölge turizmi için önemli bir yer olduğuna dikkat çekerek turizm alanında yapılacak çalışmalarda birlikte hareket etmeye hazır olduklarını ifade ettiler.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Akkuş’un, geleceği, doğa, turizminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı