IHLAMURUN FİYATI EL YAKIYOR

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
23 Ekim 2021 - Cumartesi 11:21 Bu haber 696 kez okundu
 
IHLAMURUN FİYATI EL YAKIYOR
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte ıhlamurlar satışa çıktı. Yaprak ıhlamurun kilosu 200 TL, çiçek ıhlamurun fiyatı ise 400 TL’den satılıyor
Ekonomi Haberi
IHLAMURUN FİYATI EL YAKIYOR

Soğuk havaların olmazsa olmazlarından biri olan ıhlamur, yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. Bitkisel çaylar satan dükkanların tezgahlarını süsleyen ıhlamurlar kışın yaklaşmasıyla satışa çıktı. Geçtiğimiz aylarda köylerden toplanan ve kurutulan ıhlamurlar, havaların soğumasıyla birlikte talep görmeye başladı. Özellikle soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan ıhlamurun fiyatları ise 200 ile 400 lira arasında değişiyor. Altınordu ilçesinde bitkisel ürünler satan esnaflar, çiçek ıhlamurun kilosunun 400 lira civarında, yaprak ıhlamurun kilosunun ise 200 lira bandında olduğunu söyledi. Ihlamurları kiloyla değil gramla sattıklarını söyeleyen esnaflr, ıhlamurda bu sene verimin düşük olduğunu ve bunun da fiyatlara yansıdığını belirtti.
 
“Fiyatı yüksek olmasına 
rağmen talep görüyor”
Ihlamurun kış öncesi büyük rağbet gördüğünü belirten esnaflar, “Bu yıl ıhlamurda rekolte düşük. Ihlamura çok talep var ama ürün az. Ihlamurlar bize köylerden geliyor. Tahminim bu kış fiyatlar hiç düşmeyecek aksine artacak. Bence önümüzdeki aylarda ıhlamurun kilosu kalitesine göre 500  liraya kadar yükselecektir” diye konuştu.
Ihlamurun faydaları: Vücudumuzda çok sayıda olumlu etkiye sebep olan ıhlamur çayı, fermente edilmemiş ıhlamur ağacının çiçekli yapraklarından oluşur. Ihlamur ağacının sarı ve beyaz renklerde açan çiçekleri ve yapraklarının kurutulması ile elde edilir. Bu nedenle oldukça doğaldır ve yüksek düzeyde antioksidan içeren bir bitkidir. Ihlamur, kaynatarak çayı yapılabilen popüler bitkilerden biridir. Yaz aylarında toplanarak kurumaya bırakılan ve soğuk kış aylarında pek çok faydası sebebiyle sıkça tüketilen ıhlamur, demlenerek ıhlamur çayı haline gelir. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından benimsenen ıhlamur çayı; saçtan cilde, ödem atmaktan zinde olmaya kadar farklı açılardan insan sağlığı üzerinde etkilidir. Soğuk algınlığı, grip gibi problemlerde ıhlamurun faydası saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Soğuk kış aylarında hastalıklara karşı koruma sağlama gibi özelliklerinin yanı sıra bilinen pek çok faydası vardır. Ihlamur, öksürüğe neden olan bakterileri vücuttan atmaya yardımcı olurken hastalığın sebep olduğu solunum yollarında meydana gelen tahrişleri de iyileştirmeye yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliği ile bilinen ıhlamur bitkisi, viral ya da bakteriyel boğaz enfeksiyonlarından yüksek ateş şikayetlerine, kronik hastalıklardan cilt ve saç hastalıklarına kadar pek çok hastalığın tedavisine yardımcı olur. Ancak diğer tüm doğal ve bitkisel şifa kaynakları gibi ıhlamur çayının da tam olarak fayda sağlayabilmesi için, faydalarının bilinmesi ve en doğru şekilde tüketilmesi gerekir. 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: IHLAMURUN, FİYATI, EL, YAKIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı