23,50 TL’YE FINDIĞINI KİM SATAR?

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
23 Eylül 2021 - Perşembe 09:24 Bu haber 1497 kez okundu
 
23,50 TL’YE FINDIĞINI KİM SATAR?
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, “Üreticilerimiz bu algı oyunlarına kanmasın, fındık fiyatı yükselecektir. Çünkü fındığını kimse kolay kolay 23-24 TL’ye satmaz” dedi
Ekonomi Haberi
23,50 TL’YE FINDIĞINI KİM SATAR?

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı 26,50 TL'lik fındık fiyatına rağmen serbest piyasada fiyatların 23,5-24 TL bandına demir atmasına tepkiler giderek büyüyor. Üreticilerin 23,50 TL gibi komik sayılabilecek bir fiyata ürününü satmasını bekliyorlar diyen TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Soydan, serbest piyasada Toprak Mahsulleri Ofisi'nin belirlediği taban fiyatın altında yapılan fındık alımlarının üreticileri memnun etmediğini, sürecin her zaman takipçisi oldukl arını ifade etti. Bilindiği üzere TMO, 1 Eylül tarihi itibariyle fındık alımlarına başladı diyen Soydan; “Levant kalite fındığın kilogramı 26,50 ve Giresun kalite fındığın kilogramı 27 TL olarak belirlenirken, randımanın yüksek gelmesi durumunda fiyatlar da artıyor. TMO’ya rağmen serbest piyasada fındık fiyatı 23,50 seviyelerine kadar düştü. Üreticilerimiz doğal olarak duruma tepkil ve bir an önce fiyatların çıkmasını bekliyor” dedi. 
 
“23,50 TL’yi asla kabul etmiyoruz”
Üreticilerin birçoğunun TMO'yu tercih ettiğini ancak sıcak paraya ihtiyaçları olanların serbest piyasayı tercih etmek zorunda kaldığını ifade eden Soydan, şu ifadelere yer verdi; “TMO'nun alım yapması önemli. Serbest piyasaya da anlık paraya ihtiyacı olan üreticilerimiz mecburen ürününü pazara götürmek zorunda ama üreticilerimiz kesinlikle serbest piyasada düşen fiyattan memnun değiller. Serbest piyasada böyle bir fiyatın oluşmasını da asla kabul etmiyoruz. Çünkü geçen sene TMO'nun üzerinde seyreden serbest piyasa fiyatları, bu sene yaklaşık 3 lira daha düşük, bu da üreticilerimiz ve bizler tarafından kabul edilemez bir durum. Fındık üzerinde oynanan oyunlar ve algı operasyonları her sene aynen sürdürülüyor. Üreticilerimiz çoğu da artık bu senaryolara inanmıyor zaten” dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: 23,50, TL’YE, FINDIĞINI, KİM, SATAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı