1 YUMURTA 2 TL OLACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
04 Ekim 2021 - Pazartesi 09:07 Bu haber 1457 kez okundu
 
1 YUMURTA 2 TL OLACAK
Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar; “Tavuk yemleri dövize endeksli ve yurt dışından geliyor. Yem fiyatlarına gelen zamlar sonucu çok yakında 1 yumurta 2 TL olacak” dedi
Ekonomi Haberi
1 YUMURTA 2 TL OLACAK

Gıda fiyatlarındaki zamlar ve artışlar artık herkesin gündeminde. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan yumurtanın fiyatı geçen yıla göre neredeyse iki katına çıktı. Yumurta fiyatlarındaki artışı değerlendiren Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, maliyetlerin artmasıyla yumurta fiyatlarının da arttığını belirtti. “Yumurta fiyatlarının artmasının sebebi kesinlikle üreticiler değil” diyen Başkan Uzunlar; “Daha doğrusu bu fiyat artışları bizlerin elinde olan bir şey değil. Yumurta fiyatlarının artmasının sebeplerinden biri yemlerin hammaddesinin yurt dışından gelmesi. Döviz kurundaki artışlarla birlikte yem hammaddelerinin fiyatı da artıyor. Hepsi dolara endeksli. Yumurta üretimi iki şekilde yapılıyor. Biri kafesli sistem diğeri ise benim de tercih ettiğim serbest sistem yani gezen tavuk sistemi. Şu an gezen tavuk yumurtasının kolisi 35 lira civarında. Bu fiyatın oluşmasında üreticilerin bir suçu yok. Burada asıl sorumluluk siyasilere düşüyor. Bu fiyat artışlarının kesinlikle önünün alınması lazım. Tavuk ve yumurta üreticileri desteklenmelidir. Bu artışlar aynı zamanda hükümetin tarım politikalarındaki tercihlerine de bağlı” dedi.  
 
“Tüketiciyi de düşünmek lazım”
Yumurta fiyatlarının çok korkunç seviyelere doğru gittiğini belirten Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; “Yumurta temel besin kaynaklarından biri ve hatta en önemlisi. Her insan günde en az bir yumurta tüketmeli, bunu uzmanlar da sürekli söylüyor zaten. Şu an bir adet yumurta yaklaşık 1,50 TL civarında. Bu gerçekten çok üzücü bir durum” dedi.
 
“Geçen sene 55 lira olan yem 200 lira oldu”
Başkan Uzunlar; “Bundan tam bir sene önce 55 liraya aldığımız yemin çuvalı şu an 200 lira. Sadece son bir yıldaki artış bu, gerisini siz hesap edin. Şimdi yem fiyatlarının en az yüzde 20 daha artacağı söyleniyor. Bu durumda 200 liraya aldığımız yemi 220-230 liraya alacağız. Böyle olunca da zarar etmemek için yumurta üreticileri bir yumurtayı 1,50 TL’ye satacaktır. Bunu bizden alıp raflara koyanlar da kâr etmek için bir adet yumurtayı 2 TL’ye satacaktır. Yem politikasında bir düzenleme yapılmazsa bu 2 TL’lik fiyatı maalesef yakında görürüz” dedi.
 
“Hem üretici hem detüketici mağdur”
Başkan Uzunlar; “Sürekli gelen zamlar ve dövizdeki artışlar sonucu yumurta fiyatlarının artması hem biz üreticileri hem de tüketicileri mağdur ediyor” dedi. 
 
“Yemleri ithal etmek yerine kendimiz üretirsek yumurta fiyatları düşer”
“Ülkemizde bir sürü tarım arazileri var diyen” Başkan Uzunlar, sözlerine şöyle devam etti; “Yem hammaddelerini kendimiz de üretebiliriz, neden dışarıdan yem alıyoruz? Kullandığımız yemleri ve hammadelerini kendimiz üretirsek o zaman yumurta fiyatları da düşecektir” dedi.
 
“Bu işi yapanların sayısı azalıyor”
Eskiye kıyasla yumurta üretimi yapan kişilerin sayısında bir azalma olduğuna dikkat çeken Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; “Şu an bu işin getirisi götürüsü tartışılacak seviyeyi çoktan geçti. Kimse para kazanmak için bu işi tercih etmiyor artık” dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: 1, YUMURTA, 2, TL, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı